Gubitak rashladne tekućine može dovesti do pregrijavanja motora i izgaranja dihtunga glave motora. Koji su uzroci curenja rashladne tekućine?

Sistem hlađenja sastoji se od mnogih komponenti koje su izrađene od različitih materijala. Samo to doprinosi stvaranju curenja na mjestima dodira metala, dihtunga ili gumenih crijeva. S vremenom se guma koja se koristi za stvaranje pritiska u kabelima, labavost pojavljuje na ležaju pumpe za vodu, a nečistoće se mogu nakupiti u cijelom sistemu (posebno ako rashladna tekućina nije zamijenjena), što može ograničiti prohodnost kabela ili ubrzati koroziju metalnih dijelova. Kablove mogu ugristi životinje (glodavci) ili mehanički izguliti – npr. zbog nepravilnog postavljanja u motorni prostor ili loma jedne od stezaljki.

U nekim modelima najslabija karika u cijelom sistemu je dihtung ispod glave. Ovisno o mjestu oštećenja, moguće je lagano isticnje tekućine ili veliki gubitak, u kombinaciji sa miješanjem rashladne tekućine s motornim uljem ili istiskivanjem pod uticajem pritiska izduvnih gasova.

Odakle obično nestaje rashladna tekućina?

Uobičajeno mjesto curenja rashladne tekućine je radijator, koji je u mnogim modelima automobila izložen direktnom udaru kamenjem, štapovima ili velikim insektima. Jedan dodir obično ne uzrokuje ozbiljnija oštećenja, ali u automobilu koji je već star nekoliko godina dovoljno je pogledati rebra za hlađenje kako bi shvatili da radijator nema lagan život. Radijator nije dizajniran da spriječi mnoge vozače da zaborave držati razumnu udaljenost od vozila ispred. Što je manji, veći je poticaj kamenja koje pada ispod točkova i štetniji za radijator.

Privremeno uklanjanje curenja rashladne tekućine

Propuštanja se mogu privremeno blokirati tekućim za radijatore koja su dostupna na benzinskim pumpama. Mišljenja o njima su podijeljena. Proizvođači takvih tekućina osiguravaju da njihova upotreba neće začepiti sistem, ali postoje i glasovi da tekućina koja se ulije u sistem može ograničiti prohodnost radijatora, grijača ili vodenih kanala. Postoje i metode začepljavanja polomljenih gumenih crijeva – na većini pumpi možete pronaći “zavoje” posebno dizajnirane za to. Ako je oštećenje manje i možete ga omotati s nekoliko slojeva trake, rješenje bi trebalo djelovati. Naravno, najbolje rješenje bilo bi popraviti curenje, ali tokom godišnjeg odmora – zbog troškova ili potrebnog vremena, rijetko ko o tome želi razmišljati.

Koliki je rizik vožnje s curenjem rashladne tekućine?

Propuštanje rashladne tekućine, je najlakše uočiti u garažama gdje mokre mrlje ostaju na podu, ne smije se podcijeniti. Početno malo curenje brzo se može pretvoriti u veliku nesreću. Naravno, to nije pod moranjem. Događa se da je s gubitkom tekućine iz sistema kroz mali otvor u dihtungu glave moguće voziti nekoliko hiljada kilometara, dodajući samo rashladnu tekućinu. Svako ko namjerava odgoditi popravak trebao bi redovno provjeravati stanje tekućine i pronaći izvor curenja. Najveća prijetnja su curenja koja se pojavljuju u blizini pumpe za tekućinu. Ako njegov kvar uzrokuje začepljenje rotora pumpe, tada se može doći do pucnja razvodnog remena i ozbiljnog oštećenja motora.

Foto: Wikipedia

Izvor: Nezavisne

Prethodni članakKamilica: Blaga biljka snažnog ljekovitog djelovanja
Naredni članakRasparčavanje Facebooka, zahtijeva se prodaja Instagrama i Whatsappa