Vlada Srpske donijela je i set mjera za pomoć privredi koja trpi velike štete zbog virusa korona.

Najveće probleme ima prerađivačka industrija, pa je Privredna komora zatražila da se obavi hitan sastanak sa vlastima Hrvatske, da bi prevoznicima bio omogućen nesmetan prolazak preko njene teritorije.

Trgovci navode da većih problema nemaju i da snabdjevenost tržišta nije dovedena u pitanje.

Otežan ili potpuno blokiran prolazak kroz Hrvatsku, stvorio je kilometarske kolone i onima koji dolaze iz Italije, ali i ostalima.

Kilometarske kolone na granicama, u pogonima znače usporavanje proizvodnje.

U modričkoj fabrici obuće “Alfa” kažu – još se nadaju da neće morati donijeti najtežu odluku i radnike poslati kućama.

– Očekujemo robu iz Španije koja treba doći u Sloveniju, pa preko Austrije i Hrvatske u BiH. Ne znam da či će se uopšte realizovati taj plan iduće nedjelje – kaže Ilija Јeftić, direktor Fabrike obuće “Alfa”, Modriča.

Privredna komora zahtijeva da nadležne institucije Srpske što prije stupe u kontakt sa organima Hrvatske, radi omogućavanja prevoza roba.

U suprotnom – kopaps prerađivačke industrije je izvjestan.

– Da se nađe model kako da se puste kamioni, pa makar oni išli u konvoju ako treba, sa dodatnim pratnjama, dodatnim obezbjeđenjem, da svi vozači prođu rigorozne kontrole – navodi Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore Republike Srpske.

Kako će se riješiti problem transporta, još se ne zna. U međuvremenu, Vlada Srpske donijela je set mjera za pomoć privredi koja trpi velike štete zbog virusa korona.

Prolongiranje plaćanja poreza na dobit i svih obaveza po završnom računu za prošlu godinu, povrat poreza i doprinosa za povećanje plata, sastanak sa predstavnicima banaka radi obezbjeđenja grejs perioda privrednicima, smanjenje parafiskalnih nameta, tromjesečni moratorijum na otplatu kredita Investiciono-razvojne banke za privredne subjekte. Najteže pogođene firme biće analizirane pojedinačno.

Većih problema u poslovanju za sada nemaju trgovački objekti. Potražnja jeste povećana, ali snabdjevenost nije dovedena u pitanje.

– Od juče u nekim lokalnim zajednicama povećana je potražnja za osnovnim životnim namirnicama, veće su gužve. Želim da poručim da nema potrebe za takvim postupanjem – istakla je Suzana Gašić, ministarka trgovine i turizma Republike Srpske.

– Smatramo da je odluka Kriznog štaba Banjaluka da se skrati radno vrijeme na šest časova juče kod građana Banjaluke izazvala paniku i pometnju, i kao rezultat nastala je nagla posjeta tim trgovačkim objektima i gomilanje zaliha. Smatram da bi trebalo danas ili sutra da se to vrati u neko normalno radno vrijeme – kaže Goran Račić, predsjednik Područne privredne komore Banjaluka.

– Vrlo sam nezadovoljan reakcijom tržnih centara, razmišljati logikom da se radi do 22 časa, a pri tom imamo rast broja oboljelih na dnevnoj bazi, vrlo je neodgovorno prema građanima – kategoričan je gradonačelnik Igor Radojičić.

Turistički sektor na udaru se našao među prvima, a u pitanje je dovedena cijela seozna: “To potvrđuju i informacije banjalučkih hotelijera da je 90% rezervacija za mart i april 2020. godine otkazano, sa tendencijom daljnjeg rasta.”

Opasnost od virusa korona već je izmijenila projekcije privrednog rasta, a mogla bi da promijeni i navike korisnika finansijskih usluga.

Ministarstvo finansija pozvalo je i pravna i fizička lica da u narednom periodu gotovinu češće zamijene digitalnim platnim kanalima.

Foto: rtrs.tv

Izvor: RTRS

Prethodni članakBijeljina 14. godina uz trku “Beograd – Banjaluka”
Naredni članakDOBOJ: Svi građani koji dolaze iz inostranstva idu u izolaciju; Odluka stupa 16. marta (VIDEO)