Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit dabrobosanski Hrizostom poručio je da je Vozuća simbol stradanja srpskog naroda u otadžbinskom ratu i zahvalio svima koji čuvaju uspomenu na ove žrtve.
– Kod nas nema mrtvih, svi su živi pred Bogom, neki kao pravednici, neki kao grešnici osuđeni, ali sigurno Gospod nikoga ne ostavlja nezaštićenog – poručio je mitropolit Hrizostom nakon što je pred Spomen-krstom u porti Crkve Svetog Đorđa u mjestu Stog u opštini Zavidovići služio parastos stradalim Srbima.
Mitropolit Hrizostom poručio je da se danas odaje pomen i svim precima koji su vijekovima ginuli za jedinstvo, slobodu i pravo na postojanje srpskog naroda, na sve što mu je sveto, porodicu i dom.
Gradonačelnik Doboja Boris Јerinić ukazao je da su brojni stanovnici sa Vozuće, dolinom rijeke Krivaje i južnog dijela Ozrena, spas nakon progona našli u Doboju.
On je pohvalio Zavičajno udruženje “Zavidovićana” iz Doboja što svake godine podsjeća na ovaj tužni događaj – progon i stradanja Srba, za koji kaže da obavezuje sadašnje, ali i buduće naraštaje kako bi se sačuvao od zaborava.
Radenko Stanković potražuje sedamdesetdvogodišnjeg oca Branka, kojem se na današnji dan 1995. godine gubi trag na Đurića Visu, rejon Lozna.
– Od takozvane grupe sedam stardalih, šest tijela je pronađeno, ali moj otac nije – rekao je Stanković, koji je podsjetio da je njegov otac kao partizan učestvovao u Drugom svjetskom ratu i bio poznat u svom kraju.
Miladin Stojanović vratio se na područje Vozuće prije tri godine iz Beograda i kaže da živi od invalidnine sa suprugom.
On kaže da zbog malog broja povratnika nemaju mnogo podrške od federalnih institucija.
Pred Spomen-krstom vijence su položili predstavnici Narodne skupštine Republike Srpske, Zavičajnog udruženje “Zavidovićana” iz Doboja, Policijske uprave Doboj, opština Doboj, Srbac, Petrovo, Stanari, Vukosavlje, boračkih organizacija iz Petrova i Srpca, Udruženja Peti odred specijalne brigade policije iz Doboja, “Veterani” iz Petrova.
Vijence su položili i predstavnici Koordinacije delegacija udruženja izbjeglica iz Beograda, te pripadnici nekadašnje Četvrte ozrenske lake pješadijske brigade i pripadnici Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka Oružanih snaga BiH.
U mjestu Stog u opštini Zavidovići u FBiH danas je završen marš “Stazom egzodusa 2020” na kojem je učestvovalo oko 90 ljudi.
Srbi iz Vozuće protjerani su sa vjekovnih ognjišta u ofanzivi takozvane Armije BiH pod nazivima “Uragan”, “Farz” i “Badr al Bosna”.
Masovno stradanje Vozućana dogodilo se od 10. do 24. septembra 1995. godine, usljed ofanzive 23.000 muslimanskih vojnika Drugog i Trećeg korpusa takozvane Armije BiH i odreda “El mudžahedin”, te NATO bombardovanja potpomognuto njihovim jedinicama za brza dejstva kao i pakistanskog kontingenta međunarodnih mirovnih snaga.
Tada je spaljeno 30 srpskih sela, protjerano 1.920 srpskih porodica sa 7.680 članova, ubijeno 459 boraca Vojske Republike Srpske i civila, dok se za većim brojem još traga.
Padom Vozuće okončano je protjerivanje i etničko čišćenja Srba sa područja zeničke regije, započetog 1992.godine.
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Izvor: SRNA