Emisijom obveznica koje je Republika Srpska emitovala na Londonskoj berzi 2021. godine prihodovano je 300.000.000 evra po kuponskoj kamatnoj stopi od 4,75 odsto, a ne po “kamatnoj stopi preko pet odsto”, rekordnoj, pet puta većoj od tržišne”, navedeno je u saopštenju Ministarstva finansija Republike Srpske.
– Činjenicu da je Republika Srpska sa kuponom od 4,75 odsto ostvarila najniži kupon (najniža kamata) postignut od kad postoji Londonska berza za suverenog emitenta kreditnog rejtinga B3 stabilan (Moody’s) ili B (S&P), a koji prvi put emituje obveznice je potvrdila i u svom saopštenju “Societe Generale” banka koja je bila glavni lider pomenute emisije – navode u saopštenju.
Imajući u vidu da je, Branislav Borenović gostujući u emisiji Telering, emitovanoj juče na Radio televiziji Republike Srpske, kako izstiču iz Ministarstva, između ostalog, iznio tvrdnje da se u “portfoliju kredita navodi provizija od 15 miliona KM”, još jednom naglašavamo da se ne radi o kreditu, a da su ovu emisiju obveznica vodile najrenomiranije svjetske finansijske i advokatske kuće.
– Maksimalan iznos njihovih troškova je vrlo transparentno naveden i u Odluci Vlade Republike Srpske od 20.april 021. godine objavljenoj u Službenom glasniku Republike Srpske broj 36/21. i isti su mogli da iznose do 1,3 odsto od ukupne vrijednosti emisije obveznice – dodaje se u saopštenju.
Ministarstvo finansija obavještava Borenovića i svu zainteresovanu javnost da su troškovi gore pomenutih finansijskih i pravnih kuća u vezi sa ovom emisijom bili ispod jedan odsto od ukupne vrijednosti emisije, odnosno bili su 5.749.546, sedam KM.
– Istovremeno, ne prestaje da iznenađuje količina elementarnog neznanja i nepoznavanja osnovnih principa funkcionisanja međunarodnog finansijskog tržišta Borenovića, s obzirom na činjenicu da je isti diplomirani ekonomista. Istovremeno ga pozivamo da obnovi gradivo koje studenti ekonomskog i pravnog fakulteta uče na drugoj, odnosno na trećoj godini, kada nauče da emisija obveznica nije isto što i kredit. S tim u vezi, na berze se ne izlazi da bi se kreditno zadužilo, već da bi se emitovale obveznice, odnosno emitovao dug – naglašavaju iz Ministarstva finansija.
Podsjećaju da se procedura prihvatanja kredita i emisije obveznica vrši po potpuno drugačijim pravilima i postupcima.
– Svima koji se razumiju u finansijska tržišta, činjenica da je Republika Srpska emitovala obveznice na Londonskoj berzi u formatu REG S i 144 A, govori da su ove obveznice, odnosno Republika Srpska zadovoljila najstrožije uslove i zahtjeve, što evropskih, što regulatora tržišta hartija od vrijednosti u Sjedinjenim Američkim Državama – dodaje se u saopštenju.
U skladu sa međunarodnim standardima, dobrim običajima u poslovanju i berzanskom praksom, Republika Srpska je za poslove platnog i fiskalnog agenta, registrara i depozitara angažovala renomiranu banku BNY Mellon.
– Imajući u vidu činjenicu da se obveznicama Republike Srpske svakodnevno trguje na sekundarnom tržištu Londonske berze, pozivamo sva zainteresovana lica da se u vezi sa vlasnicima obveznica Republike Srpske emitovanih na Londonskoj berzi obrate BNY Mellon, a da se za vlasnike obveznica Republike Srpske emitovanih na Bečkoj berzi obrate Baader Bank – ističu u saopštenju.
Ministarstvo finansija Republike Srpske radi objektivnog informisanja javnosti, saopštava da Vlada Republike Srpske odgovorno upravlja javnim finansijama i dugom, te da ni likvidnost, niti solventnost naših javnih finansija nisu upitne i nikad neće biti.
Foto: rtrs.tv
Izvor: SRNA