Većina nas zna o sve upotrebi prirodnog pčelinjeg meda i koliko je važan za opšte zdravlje organizma.

Vjerovatno ste čuli da je med takođe efikasan za ljepotu. Međutim, možda niste znali za neke od zdravstvenih koristi meda za kožu i kosu, zato ćemo ih danas zajedno otkriti.

Med – kao proizvod za njegu kože

Med ima antiseptička, protivupalna i hidratantna svojstva, što ga čini idealnim za njegu kože, uključujući problematičnu. U davna vremena med se često koristio za liječenje rana, upala i kožnih bolesti, a prema legendi, Kleopatra je koristila mliječne kupke sa medom kako bi održala mladost i ljepotu kože. Sastav meda uključuje vitamine B, karoten, organske i voćne kiseline – uključujući jantarnu, mliječnu i glukonsku kiselinu, – vitamin C, aminokiseline, jod, peptide i oko dvije stotine drugih korisnih supstanci. Zbog prisustva AHA i BHA kiselina u medu, ima blagi piling efekat i poboljšava teksturu kože, ujednačava ten i čini ga glatkim. Konačno, med je efikasan lijek protiv preranog starenja kože: njegov nevjerovatan sastav i moćni antioksidansi koji su u njemu u stanju da se odupru oksidativnom stresu – procesu oštećenja ćelija kože usljed njihove oksidacije.

U kućnoj nezi, med se može koristiti kao maska za lice ili se dodaje u prirodne pilinge, ali važno je prije toga provjeriti prisustvo alergijske reakcije i individualnu netoleranciju nanošenjem na kožu zgloba.

Povećavate rizik od gubitka kose

U proizvodima za kosu, med se često koristi kao hidratantni i hranljivi sastojak. Nije uzalud Negin Mirsalehi, globalna modna influenserka, osnivačica beauty brenda Gisou, vlasnica raskošne kose, izabrala med za osnovni sastojak svojih proizvoda. Porodica Negin proizvodi pčelinji med i on je postao ključni sastojak proizvoda za kosu njenog brenda. Prirodni med pomaže u jačanju i rastu kose, smanjuje lomljenje i štiti od prekomjernog gubitka kose. Zbog bogatog sastava, med takođe duboko hrani i hidrira folikule dlake, a dobar je i za vlasište. Stručnjaci savjetuju nanošenje meda na čistu, blago vlažnu kosu od korijena do vrhova kao prirodnu masku i utrljavanje u vlasište. Da biste pojačali efekat maske, obmotajte topli peškir oko glave. Osim meda, u domaću masku možete dodati i dodatne sastojke – na primjer, žumance i maslinovo ulje.

Foto: Pexels

Izvor: Nezavisne

Prethodni članakUštedite novac: 6 savjeta kako razlikovati originalni parfem od lažnog
Naredni članakMarković-Bojić: Genetska predispozicija i gojaznost glavni razlozi pojave šećerne bolesti (VIDEO)