U dokumentu Program reformi 2021. godine, koji je sačinila Komisija za saradnju sa NATO, nijedna riječ nije rečena o radu Komisije za nadzor nad Obavještajno-bezbjednosnom agencijom i Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost, dvije vrlo značajne parlamentarne komisije, ukazala je danas zamjenik predsjedavajućeg Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost Dušanka Majkić.
– Komisija za saradnju sa NATO je u dokumentu Program reformi uradila posao u smislu definisanja koje sve aktivnosti treba ispuniti u 2021. godini, ali kada sam pogledala opis tih aktivnosti imala sam veći broj primjedbi. Dakle, nije napisano ono što je istina – rekla je Majkićeva novinarima nakon sjednice Zajedničke komisije.
Ona je podsjetila da Komisija za nadzor nad radom OBA ne radi već tri godine.
– Nezapamćeno je da jedna tako važna komisija u jednoj zemlji ne radi tri godine, a nikom ne pada napamet da bilo šta na tom planu popravi i uredi. Tamo je napisano sve samo to nije, da Komisija uopšte ne radi, a ovo što radi Zajednička komisija za odbranu i bezbjednost je imitiranje rada – rekla je Majkićeva.
Prema njenim riječima, može da se kaže da je prošle godine bilo problema sa epidemijom kovida 19, ali to ne može biti stalni izgovor.
– Kakvo je stanje u Oružanim snagama vidimo po izvještaju parlamentarnog vojnog povjerenika. Budžet svake godine ostane u Ministarstvu odbrane nepotrošen, a, sa druge strane, imamo da u kasarnama cure slavine, da ne radi grijanje, te da se vojnici loše hrane. Kakve su to priče? – rekla je Majkićeva.
Ona je dodala da je u pitanju onaj ko piše materijal, koji može da stavi najbolje, a da istovremeno ne poluči nikakav rezultat, jer to nije istina.
– Žestoko ću se baviti tim. Svaki put ću da skrećem pažnju. Godinama nismo riješili pitanje viška naoružanja i to onog dijela koji treba prodati. U dokumentu stoji čak i neistina da višak naoružanja ide Ministarstvu odbrane. Nije tačno, to ide 80 odsto entitetima i 20 odsto Ministarstvu odbrane – pojasnila je Majkićeva.
Ona je istakla da će nastaviti ukazivati na sve stvari koje nisu tačno navedene u ovom dokumentu Komisije za saradnju sa NATO.
Osvrćući se na današnju sjednicu Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost, Majkićeva je navela da je danas branila stav da Program reformi redefiniše stav Republike Srpske da se članstvo u NATO ne prejudicira.
– Bez obzira na sve argumente koje sam danas pokušala da iznesem /članu Zajedničke komisije Draganu/ Mektiću /SDS/ i predstavnicima DF-a i SDP-a, teško mi je to braniti pred ljudima čiji su lideri sjedili i dogovarali Program reformi. Na kraju oni ne priznaju da je to novi Program reformi koji nosi ključnu stvar – dodala je Majkićeva.
Ona je pojasnila da nema automatizma, te da je otvorena mogućnost da se izjašnjava o političkom stavu koji je vještinom članova NATO 1995. godine unesen u Zakon o odbrani.
– Ako je Ukrajina tri puta mijenjala svoj odnos prema članstvu u NATO, zašto mi ne bismo jednom? Sada kažu ne može niži nivo, ali na višem nivou su predstavnici Republike Srpske koji imaju pravo na svoj stav koji zastupaju. Zato su zemlje Kvinte prihvatile Program reformi, smatrajući da time niko ne gubi – rekla je Majkićeva.
Ona je navela da postoji niz aktivnosti koji sprovode zemlje koje nemaju aspiracije da postanu članice NATO, te da BiH prema dokumentu “NATO 2030” nije ni partner.
Foto. srna.rs
Izvor. SRNA