Republika Srpska traga za još 1.660 nestalih vojnika i civila i nije zadovoljna radom Instituta za nestala lica BiH, koji prošle godine nije rasvijetlio sudbinu ni jednog nestalog Srbina, rekao je danas predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Veljko Lazić.

On je istakao da bi traženjem nestalih trebalo da se bave entiteti s obzirom na neefikasnost Instituta za nestala lica BiH, te da je sa predsjedavajućim Savjeta ministara Zoranom Tegeltijom razgovarao o dva prijedloga za buduće djelovanje Instituta kako bi bio ubrzan proces pronalaženja nestalih Srba.

– Јedan prijedlog je da Institut bude ukinut, a da se traženjem nestalih ponovo bave entiteti, a drugi da se izvrši totalna rekonstrukcija Instituta – rekao je Lazić na skupu na Ozrenu, koji je održan po 15. put povodom obilježavanja Međunarodnog dana nestalih.

On je naveo da je Tegeltiji predloženo da ne bude usvojen izvještaj o radu Instituta za nestala lica BiH za prošlu godinu i da mu se uskrate sredstva jer u prošloj godini nije pronađeno niti jedan nestali Srbin, što je poražavajuće.

– Problem je i kada pronađemo posmrtne ostatke, ekshumiramo ih i identifikujemo, nema ko da ih preuzme – rekao je Lazić.

Član Savjetodovnog odbora Instituta za nestala lica BiH Marko Grabovac ukazao je na nečastan rad institucija BiH, prevashodno pravosudnih, koji su omogućili da se masovne grobnice ubijenih Srba izmještaju kako tijela strdalih ne bi bila pronađena.

– Svake godine sve manje saznajemo gdje su. Svake godine niko ne odgovara za teške zločine koji su izvršeni nad Srbima uopšte, jer smo prozvani da smo mi sve to radili, da smo izvršioci zločina, da smo krivi za ovaj rat što je velika laž – rekao je Grabovac i ukazao na veliku podršku međunarodne zajednice u lažiranju istine.

On je naveo da je kao član Savjetodavnog odbora u više navrata bezuspješno pokušavao da dobije odgovor koliko je tijela po nacionalnom ključu identifikovano od kako su u Hagu počele sa radom DNK-a analize.

– Dobio sam jedan arogantan odgovor da neću nikada saznati – rekao je Grabovac.

On je poručio da porodice danas imaju puno pravo da pitaju da li je iko odgovarao za teške zločine koji su izvršeni nad Srbima i nad zarobljenim borcima kojima su glave odsjecane i dijelovi tijela i za koje se, na žalost, ni danas ne zna gdje su, u kojem grobu.

Načelnik opštine Petrovo Ozren Petković rekao je da je Ozren simbol stradanja Srba tokom posljednjeg odbrambeno-otadžbinskog rata i ukazao na potrebu konstantnog pritiska na nadležne i odgovorne da se posmrtni ostaci nestalih konačno pronađu, a zločinci kazne.

– Ko god je činio zločin treba da odgovara i mislim da je to mišljenje svih nas – rekao je Petković.

Porodice nestalih lica imaju sve manje nade da će se tijela njihovih najmilijih pronaći.

Mira Piljić iz Bijeljine traži supruga koji je poginuo 15. decembra 1992. godine u Žuči kod Sarajeva.

– Јa svake godine samo mogu ponavljati da je poginuo tu. Bilo je dezinformacija da se nalazi u Viktor Bubnju, da je u vojnoj bolnici, ali od toga ništa – navela je Piljić.

Raduška Pavlović iz Vozuće i poslije 25 godine potražuje tijelo sina, zarobljenog u Vozući, kao i Ruža Samac iz Prnjavora koja traži oca koji je 21.jula 1995. godine poginuo na Krčevinama, na Ozrenu.

Kod Manastira Svetog Nikole na Ozrenu danas je služen parastos i položeni vijenci povodom Međunarodnog dana nestalih.

Na krst kod Manastira vijenac su položile delegacije Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, Miinistarstva rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske i opštine Petrovo, kao i predstavnici lokalnih organizacija iz Petrova i Stanara.

Foto> srna.rs

Izvor: SRNA

Prethodni članakMlade odbojkašice Srbije u finalu EP
Naredni članakĐajić: Krajišnik u teškom zdravstvenom stanju