Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac ocijenio je da je zabranom okupljanja Srba ispred zgrade Suda i Tužilaštva BiH Sarajevo palo na ispitu jer je tu ranije bilo mnogo protestnih skupova, kao i nemilih scena kada su određene grupe slale podršku ratnim komandantima takozvane Armije BiH koji su počinili ratni zločin.
Košarac je ocijenio da je zabrana okupljanja ispred zgrade Tužilaštva BiH klasičan primjer pritisaka na institucije Republike Srpske što je potpuno neosnovano i nezakonito, te istakao da građane Srpske niko ne može spriječiti da demokratski iskažu da su uz institucije Srpske.
– Republika Srpska i njeni građani žele na demokratski način da izraze svoj stav o tom pitanju i neprihvatanju osude i napada na insituticiju predsjednika Republike Srpske koji je postupio u skladu sa Ustavom i svim ustavnim kapacitetima institucija Republike Srpske u ovom slučaju – naglasio je Košarac i dodao da je jedina prava adresa za to bilo Tužilaštvo BiH.
Prema njegovim riječima, viljivo je da postoji potreba američkog ambasadora u BiH Majkla Marfija i nekih drugih predstavnika međunarodne zajednice da kroz uticaj u Tužilaštvu BiH vrše pritisak na Republiku Srpsku i njene institucije.
Komentarišući izjavu ministra unutrašnjih poslova Federacije BiH /FBiH/ Rame Isaka da neće dozvoliti okupljanje na entitetskoj liniji i da će u slučaju potrebe biti zatražen angažman međunarodnih snaga, Košarac je naveo da sa takvim porukama treba biti oprezan, te da je prošlo vrijeme radikalizacije političke scene u BiH.
– Takvih poruka iz Republike Srpske nije bilo onda kada su Bošnjaci imali potrebu da obilježavaju određene događaje u Republici Srpskoj. Šta bi se desilo da je Srpska, a mogla je da traži izgovore, onemogućila Bošnjacima bilo gdje u Republici Srpskoj da obilježavaju neke događaje – rekao je Košarac novinarima, i dodao da to govori o razlikama između Srpske i FBiH.
Košarac je napomenuo da Republika Srpska ima Ustav i institucije koje vode računa o bezbjednosti svakog čovjeka u Srpskoj, kao i da je njena politika posvećena miru i stabilnosti uz dogovor dva entiteta i tri konstitutivna naroda, bez miješanja stranaca.
Ministar je pozvao građane da budu uz Republiku Srpsku, njene institucije i politiku Milorada Dodika koja je opredijeljena za implementaciju ustavnih pozicija bez konflikata i razvijanje dobrih odnosa.
Iz MUP-a Sarajevskog kantona saopšteno je da je policija zabranila za sutra najavljeni protest, u organizaciji Odbora za zaštitu prava Srba u FBiH, ispred Suda i Tužilaštva BiH “zbog neispunjavanja formalnih uslova i iz bezbjednosnih razloga”.
Predsjednik Odbora Đorđe Radanović izjavio je Srni da Srbi, uprkos zabrani, neće odustati od mirnog okupljanja u znak podrške predsjedniku Dodiku i Lukiću protiv kojih je podignuta optužnica, te pozvao Srbe da sutra dođu na linije razgraničenja sa FBiH u svojim opštinama i gradovima i obustave saobraćaj na 30 minuta.
Podršku Dodiku i Lukiću pružili su predstavnici udruženja proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, ali i brojnih nevladinih organizacija koji su najavili prisustvo protestima, načelnici opština i gradova, kao i predstavnici stranaka vladajuće koalicije u Srpskoj.
Foto: rtrs.tv/Ustupljena fotografija
Izvor: SRNA