Konferencija srpskih nacionalnih organizacija iz zemalja regiona usvojila je Strategiju očuvanja srpskog identiteta i nacionalnog jedinstva srpskog naroda u regionu.

– Interesi srpskog naroda ne mogu se braniti isključivo u granicama Srbije, mora se djelovati šire, što je jedina mogućnost opstanka – navodi se u Strategiji, čiji je cilj, između ostalog, i unapređenje saradnje sa maticom.

Srbima je potrebna strategija koja će spriječiti da postojeće međudržavne granice u regionu istovremeno postanu i etničke, jezičke, vjerske i kulturološke, a u međusobnom povezivanju bitnu kariku čine srpski jezik, Srpska pravoslavna crkva, kulturna i ekonomska povezivanja.

U državama regiona živi više od tri miliona Srba, a najbolji položaj imaju u Mađarskoj i Rumuniji.

– U drugim zemljama nije isti slučaj, pogotovo je teška situacija u zemljama regiona – Crnoj Gori, Albaniji, Makedoniji, Federaciji BiH, u Sloveniji isto tako nije priznat manjinski status srpskog naroda – pojašnjava Momčilo Vuksanović, predsjednik Srpskog nacionalnog savjeta Crne Gore.

U Sloveniji živi oko 65.000 Srba iz bivše Јugoslavije, najviše ih je iz BiH, odnosno Republike Srpske.

– Očekujemo da institucije i Srbije i Republike Srpske budu u funkciji veće pomoći – ne samo da pokrivaju finansijski doo programa i projekata nacionalnih organizacija, nego i u svakom drugom pogledu – kaže Nikola Todorović, Nacionalni savjet Srba iz Slovenije.

Srbi izbjegli iz Hrvatske kažu da su njihovi problemi ostali neriješeni, a oni koji i danas tamo žive susreću se sa govorom mržnje i borbom za očuvanje identiteta.

Srđan Milaković, zamjenik gradonačelnika Vukovara, ističe da i danas u Vukovaru nema službene upotrebe srpskog jezika i ćiriličnog pisma.

Udruženja se zalažu za štampanje Јedinstvenog srpskog bukvara, kao važne spone zajedništva srpskog naroda.

– Јedan bukvar za sve Srbe,biće naše najbolje djelo, a onda ćemo na osnovu njega da radimo i mnogo toga drugog – dodaje Gordana Јović Stojkovska iz Nacionalnog savjeta Srba u Makedoniji.

Udruženja ističu neophodnost zajedništva i okupljanja srpskog naroda u jedinstvenu cjelinu radi ostvarivanja legitimnih prava i potreba.

Foto: www.rts.rs

RTRS

Prethodni članakDječak sa mamine kartice potrošio 17.000 KM na jednu igračku
Naredni članakPutevi: Mjestimično vlažni i klizavi kolovozi u Hercegovini