Epidemiolog Predrag Kon navodi da će mjere biti procjenjivane i saopštavane onako kako u tom trenutku bude najracionalnije.

Vraćanje u život je neophodno, ali mora da ide polako, navodi Kon.

– Neminovno je da moramo da živimo i da radimo, moramo da obezbijedimo redovan život sa virusom i funkcionisanje ekonomije i zdravstvenog sistema. To su neke od činjenica. S druge strane, da se vrati život ne znači samo posao, već podrazumijeva i naš dosadašnji život. Moramo da shvatimo da ovaj virus nema namjeru da nas napusti i da ono sa čim raspolažemo je sve što imamo u ovom trenutku – mjere distanciranja, a mjere izolacije iscrpljujemo. Sad moramo tim mjerama da obezbijedimo što manje da se dalje virus prenosi – navodi Kon.

Dodaje da će se tek vidjeti kakvo će biti prenošenje virusa tokom ljeta. Postoje podaci, dodaje, da se virus prenosi i tamo gdje ima ultravioletenog zračenja.

Da frizerski saloni i teretane nisu otvoreni, morali bi potpuno da se zatvore, kaže Kon.

Pojava simptoma tretira se kao sramota, a treba prijaviti odmah

Kon navodi da je suština loših dešavanja u gerontološkim centrima to što se ne prijavljuje na vrijeme pojava zaraze.

– Tretira se kao sramota i zadržava ljude da prijave, krenu prozivke što se to desilo, ljude plaši da se prijave. A čim se prijavi, odmah se preduzimaju mjere i sprečava se prenošenje. Treba da budu otvorene i da odmah prijave ukoliko imaju simptome respiratorne i da ne čekaju ni časa bez obzira što im se čini da će proći – naglašava Kon.

Potrebni dodatni kapaciteti za smještaj majki i djece

– Od virusa korona je do sada liječeno 88 djece. Kapaciteti za djecu i majke su popunjeni i o tome bi trebalo brzo da se razmišlja da se otvore na drugim mjestima, prvenstveno mislim na Niš i jug Srbije. Oni su dobro, ali su majke bolesne. Srećna okolnost je da djeca imaju lakšu bolest i da pritisak vezan za to nije bio veći. Četvrtina kapaciteta bolnice “Dragiše Mišovića” sada su djeca sa majkom – ističe epidemiolog Predrag Kon.

Ministar Nedimović dodaje da su i u KC Niš smještena djeca sa pratiocima i da kapaciteta ima dovoljno.

Bez podrške otvaranju škola i vrtića prije 1. juna

Ljekarski dio tima ne misli da treba škole i vrtići da se otvore prije 1. juna.

– To nećemo podržati zbog mogućeg širenja – kaže Kon.

Kada je riječ o teretanama, epidemiolog navodi da one bez rizika ne bi mogle da postoje.

– Vidi se naglo povećanje saobraćaja, ljudi izlaze na lijepo vrijeme. Ako počne uobičajena komunikacija, rizik je na stotine puta veći – ukazuje Kon.

Odgovarajući na pitanje novinara da li u Zabeli ima zaraženih, epidemiolog Kon je rekao da nema tu informaciju. 

Kontradiktorne informacije iz svijeta o imunitetu

Na kraju ovog talasa smo, ali na početku pandemije, koliko god je to ružno i teško shvatiti, znaćemo koliki nam je imunitet tek kad završimo testiranje, navodi Kon.

– Ima nekih koji smatraju da je sve završeno, ali i nas koji smatramo da je procenat daleko manji. Iz svijeta stižu potpuno kontradiktorni podaci. Neki izjavljuju da je prokuženost velika, a neki da je vrlo mala. Mi ćemo za nas znati tek kad završimo istraživanje, i to prvo orijentaciono, a onda obimno tokom ljeta. To nas čeka i sa tim moramo da živimo – dodaje Kon. 

Foto: rtrs.tv

Izvor: RTRS

Prethodni članakŠeranić: Srpska će učiniti sve da zaštiti zdravlje stanovnika
Naredni članakŽunić: Govedarica isfrustriran veličinom i patriotizmom Milorada Dodika