Čučnjevi sagorijevaju više kalorija od mnogih drugih vježbi, a mogu da se rade kod kuće, na poslu, u teretani, u parku, zapravo, bilo gdje.

Pravilno izvođenje

Za početak, važno je znati kako pravilno izvoditi čučnjeve: kada smo u položaju čučnja, važno je da koljena ne idu preko vrha nožnih prstiju. Ako čučanj izvodite pravilno, tokom svakog ponavljanja, odnosno vraćanja iz čučnja u početnu poziciju, osjetićete kontrakcije glutealnih mišića.

Ako ne osjećate da se mišići stežu, onda najvjerovatnije prenosite svoju težinu na prednji dio stopala umjesto na pete. To znači da većinu posla obavljaju kvadricepsi, a ne gluteusi. Da biste ovo ispravili, prebacite težinu tijela na pete i stisnite gluteuse dok se vraćate u početnu poziciju. Tokom vježbanja osjetićete peckanje u zadnjici.

Doziranje

Većina trenera savjetuje da radite set od deset do dvadeset ili trideset čučnjeva dnevno, dva do tri puta nedjeljno.

20 čučnjeva dnevno – savršeno za početnike. Ako u svoj program vježbanja dodajete čučnjeve, za početak ne bi trebalo da radite više od 20 dnevno. Kada vam postane lako, možete povećati broj čučnjeva.

50 čučnjeva dnevno – odlično za one koji posebno žele da ubrzaju metabolizam.

100 čučnjeva dnevno – idealno za ljude koji žele da vide i osjete brojne rezultate vježbanja, uključujući povećanje mišićne mase, bolju izdržljivost i opštu promjenu načina života, prenosi “Kurir“.

Foto: Pixnio

Izvor: Nezavisne

Prethodni članakSnapchat poboljšava bezbjednosne funkcije
Naredni članakAko imate više od 60 godina trebalo bi da smanjite konzumiranje ove hrane