Ljetnji mjeseci idealni su za brže kvarenje hrane i razvoj bakterija koje lako stižu u organizam i izazivaju trovanje. Naime, tokom visokih temperatura bakterije se brže razmnožavaju, a toplo vrijeme skraćuje rok namirnica koje ostaju kraće svježe. Teško je biti siguran da je meso, samo zato što se nalazi na policama supermarketa ili mesare, prošlo i propisane kontrole. Takođe, teško je tvrditi da je ono ujedno i svježe, odnosno da nije pokvareno.

Kada kupujete prasetinu budite oprezni i provjerite da li je meso provjereno na prisustvo trihinele, s obzirom da je trihineloza bolest koja se preko svinjskog mesa može prenijeti i na ljude i ostaviti trajne posljedice.

U nastavku vam otkrivamo na šta posebno da obratite pažnju pri kupovini mesa i kako da prepoznate da li je meso svježe ili ne. Kontrole kvaliteta mesa u Srbiji su redovne, ali nisu dovoljno detaljne.

Deklaracija

Kao i prilikom kupovine bilo kog drugog proizvoda, i prilikom kupovine mesa deklaracija je prvo na šta treba da obratimo pažnju. Sigurnije je uzeti meso domaće proizvodnje, koje je nerijetko i skuplje, ali za to postoje razlozi. Kupovinom mesa domaće proizvodnje umanjujete šanse da je meso staro. Prema Pravilniku o deklarisanju, označavanju i reklamiranju hrane za meso i proizvode od mesa predviđeno je da se na deklaraciji pored naziva proizvoda mora naći i informacija o prisutnosti dodate vode.

Boja mesa

Boja mesa je osnovni test kojim se može otkriti da li je ono pokvareno, bez obzira na to što naznačeni rok trajanja nije prošao. U nastavku vam otkrivamo osnovne razlike u bojama koje bi trebalo da imate na umu.

Svinjetina

Ustaljeno je mišljenje da kvalitetno meso ima jarkocrvenu boju. Međutim, to nije njegova prirodna boja, već je rezultat izlaganja svjetlosti i vazduhu.

Ako je mljeveno meso vakumirano, njegova boja bi trebalo da bude ljubičasto-crvenkasta. Meso tamnije boje govori da je reč o starijoj životinji. Ipak, to ne znači da je meso pokvareno. Uopšteno, crvena boja se povezuje s tim da je meso starije. U savršenim uslovima, svinjetina treba da ima roze-sivkastu boju. Meso nikako ne sme biti lepljivo.

Piletina

Kod pregleda piletine obratite pažnju na dijelove oko kostiju. Ti dijelovi ne smiju biti tamniji, a prsna kost bi trebalo da bude elastična. Svježu piletinu najbolje ćete prepoznati po svjetlijoj boji i neutralnom mirisu.

Junetina

Junetina je pak prirodno crvenkasta, a po teksturi čvrsta. Ovaj tip mesa trebalo bi da bude prošaran tankim, a ne širokim žilicama. Žute masne žile upućuju na to da je životinja bila starija. Primjetite li na junetini sivkaste ili crne dijelove nemojte nikako kupovati meso. Ovo pravilo treba poštovati bez obzira da li kupujete goveđe stekove, veće komade mesa ili neki drugi posebni dio govedine. Kod mljevenog mesa je mogućnost prevare najveća. Iz tog razloga najbolje je tražiti da mesar samelje meso pred vama.

Jagnjetina

Kod jagnjetine meso bi trebalo da bude svijetloružičaste boje, a po teksturi čvrsto kao i junetina. Ako je jagnje bilo zamrzavano, tada je miris smanjen ili ne postoji, prenosi Agromedia.

Foto: Pixabay

Izvor: Nezavisne

Prethodni članakSvakodnevna glavobolja ili umor ukazuju na jednu skrivenu hroničnu bolest
Naredni članak“Svekrvin jezik” poboljšava vazduh u sobi