Svake godine 14. juna se obilježava Svjetski dan dobrovoljnih davalaca krvi. Tim povodom naša doktorica Željka Popović je pripremila interesantan tekst koji možete pročitati u nastavku. O davanju krvi (ili zašto trebate biti dobrovoljni davaoci krvi).
Sigurno ste čuli da je davanje krvi humano, da se davaoci dobro osjećaju itd., ali ja sam ljekar praktičar i želim da pišem o stvarima o kojima se malo govori, a to je korist koju sam davaoc ima od svog humanog gesta. Nažalost, živimo u svijetu i vremenima u kojima zdravlje nema cijenu, ali bolest svakako ima! Ako niste znali ukoliko ste samo jednom u toku godinu dana dali krv ne plaćate niti jednu zdravstvenu uslugu! Ako ste dali 10 i više puta onda ste trajno oslobođeni Ili da vam još više pojednostavim: ne plaćate participaciju niti za jednu uslugu ugovorenu sa Fondom zdravstvenog osiguranja, kao što ne plaćaju npr. trudnice, djeca i stariji od 65 godina. Kolika je cijena pojedinih usluga najbolje znaju pacijenti koji su nekada odradili CT, NMR pregled ili bypass, pacemaker itd. To su pogodnosti predviđene Zakonom o zdravstvenoj zaštiti Republike Srpske i nisu iste za sve zemlje u regionu npr. da bi to isto pravo ostvarili u susjednoj Hrvatskoj potrebno je da date krv čak 35 puta ako ste muškarac, odnosno 25 puta ako ste žena!
Ukoliko ste u radnom odnosu, za jedno davanje krvi, imate pravo na dva dana plaćenog odsustva. To bi značilo da ako ste muškarac i redovan davaoc u toku godinu dana imate ukupno osam dana plaćenog odustva. U Federaciji BiH je situacija drugačija i imate pravo na samo jedan dan odsustva. Dobrovoljni davaoci imaju dokazano manje šanse da dobiju srčani udar, naročito ako ste muškarac. Istraživanje je pokazalo da osobe koje daju krv imaju manji rizik od dobijanja raka, prije svega raka jetre, pluća, debelog crijeva i grla. Davanje krvi nije dijeta, ali ako vam nešto znači onda da kažem i to da davanjem pola litre krvi sagorite 650 kalorija. Vaša krv koja sada teče u vašim venama je “stara”. Davanjem te “stare krvi” vi tjerate koštanu srž da stalno proizvodi nove, mlađe krvne ćelije. Tako ćete poboljšati cirkulaciju. Krv svakog davaoca se odmah testira na HIV, sifilis, hepatitis A i B. To su bolesti koje u svojoj ranoj fazi ne moraju davati nikave simptome. Otkrivanjem tih bolesti možete se spasiti i izliječiti.
Bez obzira na sve navedeno, većina davaoca krvi jednostavno želi pomoći drugima, a to dovodi do osjećaja samopoštovanja koji pozitivno utiče na psihičko zdravlje pojedinca. Ukoliko vas ništa od gore navedenog nije motivisalo onda treba da znate da će jednom od deset ljudi koji čitaju ovaj tekst, nekada u životu biti potrebna krv. A onaj ko dobro čini, dobrom se i nada. Zato budite sebični prema sebi i darežljivi prema drugima – darujte krv!
Pripremila: Primarijus dr Željka Popović, specijalista porodične medicine, dobrovoljni davaoc krvi (A-)
Foto: Facebook/JZU ”Dom zdravlja” Doboj
Izvor: Facebook/JZU ”Dom zdravlja” Doboj