Republika Srpska u potpunosti je opredijeljena za Dejtonski sporazum, što uključuje posvećenost suverenitetu, teritorijalnom integritetu i ustavnom poretku BiH. Tvrdnje njenih protivnika da Republika Srpska planira de jure ili de facto secesiju od BiH predstavljaju lažnu propagandu koja ima za cilj da privuče podršku antidejtonskom planu da se BiH centralizuje pod isključivom vlašću jednog naroda, navedeno je u 27. Izvještaju Vlade Republike Srpske Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija.
– U prvom dijelu izvještaja Republika Srpska odlučno traži da članovi međunarodne zajednice poštuju Dejtonski sporazum i vladavinu prava. Decentralizovana struktura BiH i mehanizmi zaštite konstitutivnih naroda pomoću kojih je Dejtonski sporazum sačuvao mir ni na koji način nisu u suprotnosti sa evropskim vrijednostima, što pokazuju slični primjeri širom Evrope. Izvor disfunkcionalnosti BiH nije Dejtonski sporazum, već nezakonita subverzija Sporazuma, posebno od strane OHR. BiH ne pomaže ni to što neki u međunarodnoj zajednici ne poštuju demokratske procedure BiH i rezultate njenih slobodnih izbora – navodi se u iIvještaju.
U dijelu dva, Republika Srpska naglašava da mir koji vlada u BiH od potpisivanja Dejtonskog sporazuma nije ugrožen ni na koji način. Republika Srpska dosljedno i kategorički odbacuje svako pribjegavanje nasilju, insistira na rješavanju neslaganja u BiH isključivo mirnim dijalogom.
– U trećem dijelu ovog Izvještaja govori se o tome kako Republika Srpska vidi napredak BiH. Republika Srpska ostaje opredijeljena za napredak BiH na putu evropskih integracija. Uz to, Republika Srpska nastavlja da se zalaže za dijalog u dobroj vjeri kako bi se našlo rješenje za aktuelnu političku krizu u BiH. Konačno, Republika Srpska poziva članove međunarodne zajednice da shvate da su potezi Republike Srpske, usmjereni na dalje vršenje poslova iz nadležnosti koje su joj date Ustavom BiH, jednostavno pitanje unutrašnje politike i pokušaj da se riješi politička disfunkcionalnost i provokacije iz političkog Sarajeva i OHR-a, koji su, zapravo, izvor nestabilnosti u BiH – navodi se u ovom dokumentu.
Na kraju, zaključuje se da Republika Srpska vjeruje da BiH može uspjeti ako svi ključni akteri, strani i domaći, konačno budu poštovali i pridržavali se Dejtonskog sporazuma.
Sastavni dio 27. Izvještaja su i četiri aneksa koji su, zajedno sa tekstom Izvještaja, dostupni na internet stranici Vlade Republike Srpske.
Naime, Vlada Republike Srpske usvojila je Dvadeset i sedmi izvještaj Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija koji je, u ime Republike Srpske kao potpisnice svih aneksa koji čine Dejtonski sporazum, generalnom sekretaru UN i zemljama članicama Savjeta bezbjednosti, uputio predsjednik Vlade Republike Srpske.
Dvadeset i sedmi izvještaj Republike Srpske Savjetu bezbjednosti UN odnosi se na period oktobar 2021-maj 2022. godine i u njemu, kao i u svojim dosadašnjim izvještajima, Vlada Republike Srpske izražava svoja viđenja o ključnim pitanjima i problemima sa kojima se suočava BiH, a u cilju razjašnjavanja svojih stanovišta članovima Savjeta bezbjednosti i međunarodne zajednice.
Foto: rtrs.tv
Izvor: RTRS