U Republici Srpskoj izmjenom Zakona o legalizaciji bespravno izgrađenih objekata iz 2022. godine stranke su oslobođene obaveze plaćanja naknada za izdavanje dokumentacije koja se pribavlja od republičkih ili drugih organa za potrebe postupka legalizacije, rečeno je Srni u Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srpske.

S obzirom na to da je bespravna gradnja u najvećem obimu nastala u periodu nakon i kao posljedica ratnih dešavanja, iz Ministarstva su istakli da se opravdanim smatralo da se dodatno produži rok do koga se smatraju legalno izgrađenim individualni stambeni i individualni stambeno-poslovni objekti bruto građevinske površine manje od 400 metara kvadratnih, te pomoćni objekti kao što su garaže, ostave, ljetne kuhinje i slično.

“Prilikom razmatranja roka do kada se oni smatraju legalno izgrađenim uzet je 31. decembar 2013. godine, s obzirom na to da su tada završeni digitalni ortofoto planovi Republike Srpske izrađeni od 2012. i 2013. godine. Na ovaj način se stvaraju uslovi da sve lokalne zajednice budu jednako tretirane, te da što veći broj tih objekata bude uveden u legalne tokove”, pojasnili su u resornom ministarstvu.

Iz Ministarstva dodaju da je sprovođenje postupka legalizacije u pretežnoj nadležnosti lokalnih zajednice, jer je u najvećoj mjeri riječ o objektima koji spadaju u nadležnost jedinica lokalne samouprave.

Naglašavaju da je krajem avgusta 2023. godine Ministarstvo, s ciljem procjene efekata izmjena zakona, uputilo dopis lokalnim zajednicama da dostave podatke o primjeni izmjena i dopuna Zakona o legalizaciji bespravno izgrađenih objekata iz 2022. godine.

Na dostavljeni upit podatke je, kako kažu, dostavilo 45 lokalnih zajednica i prema dostavljenim podacima za godinu dana, nakon stupanja na snagu izmjena i dopuna zakona, podneseno je oko 20.927 zahtjeva za legalizaciju, a doneseno 7.340 rješenja kojim se utvrđuje legalnost objekta.

“S obzirom na to da nisu sve lokalne zajednice dostavile podatke, ovaj broj je zasigurno veći. Kao najčešći razlozi zbog kojih se ne rješavaju zahtjevi su nepotpuna dokumentacija, neriješeni imovinski odnosi, potreba za cijepanjem parcela velikih površina i slično”, naveli su u Ministarstvu.

Foto: rtrs.tv

Izvor: SRNA

Prethodni članakDodik sa Orbanom u Budimpešti: Sijarto: Predsjednik Srpske lider stabilnosti
Naredni članakOrban nakon sastanka sa predsjednikom Dodikom: Umjesto lekcija i sankcija, mi vjerujemo u dijalog i saradnju