Kao i svih prethodnih, svečani defile povodom Dana Republike, biće obilježen svečano i dostojanstveno i ove godine u Istočnom Sarajevu.

Srbi obilježavaju Dan Republike u Srpskoj, a ne u Federaciji BiH, odgovor je boraca sarajevsko-romanijske regije bošnjačkim udruženjima koji su pozvali federalnu i kantonalnu policiju da zabrani prolaz kroz Sarajevo svima koji budu išli na proslavu u Istočno Sarajevo.

Proslavom Dana Republike šalju se poruke mira i tolerancije, poruka je predsjednika Vlade Radovana Viškovića.

Zvaničnici Srpske nisu željeli da komentarišu pismo Kristijana Šmita za koga je 9. januar neustavan. Odgovoriće onda kada Šmit dobije legitimitet Savjeta bezbjednosti.

Komšije u Sarajevu mogu da budu nezadovoljne, ali ne mogu da spriječe, kao ni Kristijan Šmit, obilježavanje Dana Republike i najavljeni svečani defile u Istočnom Sarajevu. Mogu samo u bijesu da buše gume na automobilima turista iz Srbije.

– U drugom dijelu BiH pojavljuju se kao protesti nekih NVO, ali mi sa proslavom Dana Republike šaljemo poruke mira i tolerancije i ističemo da je Republika Srpska bezbjedna destinacija – poručuje premijer Srpske.

Predsjednik Udruženja ratnih vojnih invalida Sokolac Milenko Kapuran kaže da Republika Srpska ima pravo da obilježava i slavi Dan Republike.

– Mi smo je stvorili i krvlju natopili i slavićemo je i obilježavati Dan Republike dok god smo živi. Oni mogu da protestuju u svom Sarajevu, a mi ćemo slaviti u svom – jasan je Kapuran.

Istočno Sarajevo i Republika Srpska sudbinski su povezani. U predratnom Sarajevu 9. januara 1992. godine, znantno prije međunarodnog priznanja BiH, proglašena je Srpska Republika BiH, današnja Republika Srpska. Rođendan se ne mijenja, već se slavi, poručuju borci.

Predsjednik Boračke oraganizacije Istočno Novo Sarajevo Dragiša Tuševljak kaže da je Srpska navikla na osporavanja, ali da to neće spriječiti njene građane da obilježavaju Dan Republike.

– 9. januar je sveti datum za nas Srbe. Proslave će biti u svakom gradu i u svakoj opštini. Pozovam sve saborce da u što većem broju obilježimo ovaj značajan dan – ističe Tuševljak.

Predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije “Ilidžanski borac” Istočna Ilidža Slobodan Maunaga takođe poručuje da će Dan Republike biti proslvaljen uprkos brojnim osporavanjima i poziva borce da se pridruže svečanom defileu.

– Predsjednik Republike Srpske ove godine je izabrao Istočno Sarajevo, dogodine može biti Doboj, Banjaluka ili neki drugi dan – ističe Maunaga.

Defile policijskih snaga u Istočnom Sarajevu ogroman je bezbjednosni izazov, ne samo zbog blizine entitetske granice. Iz MUP-a Republike Srpske poručili su da provode sve mjere i radnje da bi planirane aktivnosti protekle mirno i bez incidenata.

S druge strane, bošnjačka ratna udruženja traže od kantonalne i federalne policije da postave punktove i spriječe prolaz kroz Sarajevo svima koji 9. januara krenu u Istočno Sarajevo

– Svi učesnici koji idu na neustavnu proslavu bilo oni koji učestvuju ili koji idu da gledaju, svi autobusi, sva policijska, vatragosna vozila treba da budu vraćena i da ne mogu proći. Specijalna jedinica federalnog MUP-a treba da borbenu gotovost naprave na cijeloj entitetskoj liniji – rekao je predsjednik Udruženja Zelene beretke Muhamed Švrakić.

Tuševljak pak poručuje da incidenti nisu potrebni ni FBiH ni Srpskoj.

“Horskoj” tiradi o “neustavnosti” Dana Republike Srpske u Sarajevu, pridružio se i Šmit. Iz Srpske poručuju da ga ne priznaju i da neće reagovati na njegovo pismo.

– Mi se ponašamo kao do to pismo nismo primili ,jer kada Šmit bude imao agreman ili potvrdu Savjeta bezbjednosti, možemo komunicirati na tu temu. I 1. marta nema u Zakonu o praznicima i ne sjećam se da je njima neko upućivao pisma. Što se tiče 9. januara, to je datum “rođenja” Republike, ne može se mijenjati. Nadživjeće Republika Srpska i gospodina Šmita – jasan je predsjednik Parlamenta Srpske Nenad Stevandić.

Temelji Republike Srpske postavljeni su prije 31 godinu, a međunarodnu verifikaciju dobila je 1995. u Dejtonu. Odbranjena je životima više od 37.000 srpskih civila i boraca, preživjela je NATO bombardovanje, intervencije međunarodnih predstavnika. U svijesti i srcu srpskog naroda trajna je kategorija nastala 9. januara, što svojim odlukama ne može poništi Ustavni sud BiH.

Foto: rtrs.tv

Izvor: RTRS

Prethodni članakDodik pozvao građane da 9. januara u Istočnom Sarajevu obilježe Dan Republike
Naredni članakVulić: Da ima imalo obraza i časti, Šmit bi se davno vratio tamo odakle je došao