Životinje mogu da reaguju na zvuke koje proizvode biljke, pokazalo je novo istraživanje Univerziteta u Tel Avivu, što ukazuje na postojanje dosad nepoznate komunikacije u prirodi.
U studiji objavljenoj u časopisu “eLife”, izraelski naučnici su otkrili da ženke moljaca izbjegavaju polaganje jaja na biljkama paradajza koje emituju ultrazvučne signale povezane sa stresom biljke, poput dehidratacije, piše BBC.
Ti zvuci su nečujni za ljude, ali ih detektuju mnoge životinje, uključujući insekte, slijepe miševe i pojedine sisare.
“Ovo je prvi dokaz da životinje mogu da reaguju na zvuke koje proizvode biljke. To otvara mogućnost da mnoge vrste koriste biljne zvuke pri donošenju odluka – da li da opraše biljku, sklone se u njoj ili je izbjegnu”, rekao je koautor studije, profesor Josi Jovel, prenosi Tanjug.
Eksperimenti su pokazali da su moljci svjesno izbjegavali “stresirane” biljke na osnovu zvučnih signala, a ne vizuelnih pokazatelja.
Autori istraživanja naglašavaju da biljke nisu svjesna bića – zvuci nastaju usljed fizičkih promjena u biljkama izazvanih stresom, poput pucanja ćelijskih zidova.
Ipak, te akustične informacije mogu da koriste drugim organizmima.
“Postavlja se pitanje da li i druge biljke reaguju na te zvuke, što bi ukazivalo na oblik međubiljne komunikacije”, rekla je profesorka Lila Hadani, takođe sa Univerziteta u Tel Avivu.
Hadani navodi da bi takva komunikacija mogla da omogući biljkama da prilagode ponašanje u stresnim uslovima, poput očuvanja vode tokom suše.
Naučnici sada planiraju dodatna istraživanja kako bi ispitali koje biljke emituju koje vrste zvukova, koje životinje ih prepoznaju i u kojim kontekstima.
“Ovo je ogroman, neistražen prostor – cio svijet koji tek treba da otkrijemo”, rekao je Jovel.
Foto: Mathias Cooper/Pexels
Izvor: Nezavisne