U Republici Srpskoj jača stepen poreske kulture kod građana i povjerenje u rad Poreske uprave, a u proteklih pet godina intenziviran je i rad inspektora istražitelja na otkrivanju poreskih krivičnih djela, rečeno je Srni u ovoj upravi.
Poreska uprava Srpske je u 2018. i 2019. godini podnijela po 27 izvještaja o postojanju sumnje u počinjenje nekog od poreskih krivičnih djela, dok je u 2020. godini podneseno 30 izvještaja. U 2021. godini podnesen je 31, a prošle godine 37 izvještaja.
U Poreskoj upravi su pojasnili da u poreska krivična djela protiv privrede i platnog prometa spadaju utaja poreza i doprinosa, neuplaćivanje poreza po odbitku i nepravilno izdvajanje sredstava pravnog lica.
Oni su istakli da se ova djela javljaju u svim oblastima privrednog života Srpske, kao što su proizvodnja obuće, trgovina naftnim derivatima, drvetom i građevinskim materijalom, trgovina pićima, iznajmljivanje i poslovanje sopstvenim nekretninama, konsalting, oblast sporta.
– Odnosno, u svim oblastima u kojima su pravna i fizička lica obavezna da daju tačne i potpune podatke o prihodima, koji su od uticaja na utvrđivanje iznosa poreskih obaveza ili doprinosa iz zdravstvenog ili penzionog osiguranja – naveli su iz Poreske uprave.
Među navedenim poreskim krivičnim djelima najzastupljenija je poreska utaja, koja se najčešće ispoljava u vidu davanja neistinitih ili nepotpunih podataka, neprijavljivanja podataka i nenamjenskog korišćenja poreske olakšice.
Kada je riječ o teritorijalnoj zastupljenosti, poreska krivična djela podjednako su zastupljena na cijeloj teritoriji Srpske imajući u vidu obim privredne djelatnosti pojedinih regija.
– Poreska uprava Srpske je od ukupno 25 izvještaja, tri izvještaja podnijela Republičkom javnom tužilaštvu – odjeljenju za suzbijanje korupcije i najtežih oblika privrednog kriminaliteta, sedam Okružnom javnom tužilaštvu u Istočnom Sarajevu, pet Okružnom javnom tužilaštvu Bijeljina, četiri Okružnom javnom tužilaštvu Banjaluka, tri Okružnom javnom tužilaštvu Doboj, dva Okružnom javnom tužilaštvu Prijedor, te jedan izvještaj Okružnom javnom tužilaštvu u Trebinju – naveli su u ovoj ustanovi.
Iz Poreske uprave pojašnjavaju da cilj nije kažnjavanje poreskih obveznika, kao i da će u narednom periodu jačati institucionalnu saradnju sa drugim republičkim organima uprave ali i na nivou BiH radi blagovremenog otkrivanja i sankcionisanja poreskih obveznika koji ne poštuju poreske propise.
– Јedan od ciljeva je da dobru saradnju koju imamo sa građanima unaprijedimo u pravcu lakše komunikacije svjesni činjenice da nam se građani u posljednje vrijeme sve češće javljaju i ukazuju na kršenja poreskih propisa od strane poreskih obveznika – rekli su u Poreskoj upravi Srpske.
Kako napominju, nadležni Sektor za kontrolu, istrage i obavještajne poslove u okviru uprave je kadrovski i materijalno dovoljno osnažen za obavljanje poslova iz svoje nadležnosti.
Foto: rtrs.tv
Izvor: SRNA