Predsjednica Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac smatra da je turska serija koja veliča ratnog zločinca Nasera Orića još jedan slučaj ismijavanja srpskih žrtava, te da je sramno da se ljudi koji su činili zločine predstavljaju kao heroji, jer oni to nisu.

Graorčeva je podsjetila da je Orić sa svojom grupom sijao smrt u selima Podrinja, u Srebrenici i Bratuncu.

– Skoro da nema kuće koja nije zavijena u crno zbog zločina koje su počinili u zvjerskom piru 1992. i 1993. godine, a više od 3.000 Srba je ubijeno na najmonstruoznije načine i sad treba gledati Orića kao “heroja” – navela je Graorčeva.

Ona je ociejnila i da serija nije ništa novo, ni iznenađujuće i da je bilo samo pitanje dana kada će se čuti o tome, te upitala da li je Sakib Mahmuljin sljedeći o kojem će Turci snimati film?

– Na dohvat ruke im je, može i sam da glumi. Ili je vrijeme da se konačno isporuči BiH gdje treba da završi u zatvoru. Da nije tragično bilo bi smiješno – ocijenila je Graorčeva.

Ona je istakla da treba imati na umu čnjenice da sve one žrtve i ritualno ubijani Srbi odsijecanjem glava nisu ismišljeni, već stvarni borci koji su branili nejač, ognjište i rodnu grudu od pomahnitalih mudžahedina koji su došli ko zna odakle i ko zna zašto i za koje ciljeve.

– Na toj svetoj planini Ozren, koju odbjegli zločinac Mahmuljin vrlo dobro zna i kao i kamp u kojem su u najvećim mukama ubijani zarobljeni srpski borci i civili, i danas su rasute kosti 126 Srba koje nisu dostojno sahranjene, identifikovane, a porodice nisu pronašle potreban mir – istakla je Graorčeva.

Ona je navela da je i danas nepoznata sudbina i ne zna se gdje su premještena tijela nestalih Srba sa Ozrena.

– I sutra ćemo se sjetiti tih mučenika i svih 1.642 lica koja i danas tražimo, u Petrovu, kod spomen-krsta, na mjestu gdje je srpsko stanovništvo izašlo na oslobođenu teritoriju – rekla je Graorčeva.

Ona je navela da je ovo još jedan slučaj ismijavanja srpskih žrtava.

– Ne možemo ih spriječiti da snimaju filmove, veličaju zločince, ali možemo se boriti istinom, riječju i možemo učiniti da istina o stradanju dopre mnogo dalje od naših granica – poručila je Graorčeva.

Ona je istakla da srpska pokoljenja moraju da znaju šta su Naser Orić i Sakib Mahmuljin radili na području Podrinja i Ozrena i da se onda ne treba plašiti da će neki film o tim zločincima uticati na stvaranje kompletne slike o ratu devesetih godina.

Turska onlajn platforma “Tabii” u produkciji turske nacionalne kuće TRT završila je snimanje serije o Naseru Oriću koja će uskoro biti emitovana, a u čijem trejleru se navodi da serija prati priču o “heroju koji je promijenio tok rata u BiH između 1992. i 1995. godine”.

Foto: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja

Izvor: SRNA

Prethodni članakPritvor za tri lica osumnjičena za zloupotrebu položaja u Šumama Srpske
Naredni članakServisna informacija Policijske uprave Doboj za dan 28.08.2024. godine