U Republici Srpskoj će se značajano intenzivirati aktivnosti na gasifikaciji i očekuje se da će Vlada Srpske danas prihvatiti međunarodni sporazum preduzeća za gasne projekte GAS-RES-a sa “Srbijagasom”, izjavio je Srni u Neumu vršilac dužnosti tog preduzeća Ljubo Glamočić.

On je ukazao da Republika Srpska nije veliki potrošač gasa i da ideja o gasifikaciji Srpske nije nova i da traje oko 20 godina, ali da je, nažalost, ovaj projekat prečesto nailazio na prepreke, tako da još nije realizovan.

Glamočić je istakao da su posebno završetkom gasovoda “Turski tok” oživljene ideje započete još 2002. godine kroz projekat “Sava”, zatim izgradnju “Јužnog toka” 2012. godine, te izgradnjom “Balkanskog toka” sve aktivnosti vraćene su na početak i od 2019. godine ponovo se vode ozbiljne pripreme GAS-RES-a sa strateškim partnerom “Gaspromom”, koji je bio partner i u “Јužnom toku”.

On je podsjetio na posjetu iz septembra prošle godine predsjednika Vlade Republike Srpske Radovana Viškovića Sankt Peterburgu, gdje je razgovarano sa predstavnicima “Gasproma”, kada je došlo do intenziviranja svih tih inicijativa i otpočinjanja aktivnosti na realizaciji kako izgradnje gasovoda tako i određenih gasnih projekata u smislu proizvodnje toplotne i električne energije.

– Poslije toga, održali smo nekoliko video-konferencija sa predstavnicima “Gasproma” i definisali uslove oko izrade studije, kao prvog koraka, i tu aktivnost bi trebalo da odradi “Gasprom”, a GAS-RES je dostavio sve tehničke ulazne podatke, tako da smo u februaru dobili okvirni koncept izgradnje gasovoda – napomenuo je Glamočić.

On je rekao da su, nažalost, posljednja dešavanja na globalnom planu privremeno odgodila, odnosno prolongirala nastavak tih aktivnosti.

Glamočić je izrazio nadu da će se situacija u vezi sa ukrajinskom krizom što prije riješiti i ponovo stvoriti uslovi za ozbiljan nastavak priprema za gasifikaciju Republike Srpske.

On je podsjetio da su GAS-RES i “Srbijagas” na partnerskom nivou potpisali sporazum zainteresovanih strana, koji je preduslov za potpisivanje međudržavnog ugovora Srbije i BiH.

– Tu se radi o prelasku granice i usklađenosti sa zakonom o potpisivanju međudržavnih ugovora i danas bi Vlada Republike Srpske trebala da usvoji prijedlog teksta tog međudržavnog sporazuma, te da ga uputi u Savjet ministara, a potom da o svemu odlučuju parlament i Predsjedništvo BiH – naveo je Glamočić.

Pošto je riječ o izgradnji južne interkonekcije, dodao je on, za ovaj projekat zainteresovana je i Federacija BiH /FBiH/ na dionici prema Posušju i dalje prema Travniku i Sarajevu.

– Sa “Gaspromom” smo napravili mapu puta koja sadrži jasne rokove, ciljeve i nosioce aktivnosti praktično do završetka izgradnje gasovoda i određenih energetskih objekata, tako da bi do 2026. godine te naše optimističke aktivnosti trebale da budu završene – rekao je Glamočić.

Prema njegovim riječima, projektovana cijena gasovoda kroz Republiku Srpsku, od Bijeljine do Novog Grada, iznosi oko 200 miliona evra, što uključuje i određene konekcije prema Brodu i FBiH i izgradnju lokalnih gasnih mjernih stanica, ali će konačna vrijednost projekta zavisiti i od kretanja cijena i sveukupnog stanja na gasnom tržištu.

Glamočić, koji učestvuje na “Energetskom samitu 2022” u Neumu, prenio je da se na današnjem panelu o diverzifikaciji izvora snabdijevanja prirodnim gasom Republike Srpske i BiH razgovaralo kako pospješiti i povećati potrošnju gasa, s ciljem dekarbonizacije, koja je planirana da se u pojedinim zemljama okonča do 2035. godine.

Foto: rtrs.tv

Izvor: SRNA

Prethodni članakIspitan Railić, Tužilaštvo će predložiti pritvor
Naredni članakKošarac: Očekujemo da Beograd odobri izvoz pšenice i kukuruza u Srpsku i FBiH (FOTO)