Svim pacijentima u Republici Srpskoj kojima je potrebna dijaliza dostupna je najsavremenija metoda – hemodijafiltracija, kojom je znatno unaprijeđena njihova zdravstvena zaštita, saopšteno je iz Fonda zdravstvenog osiguranja Srpske.

Ovo pravo osiguranicima Fonda koji nemaju kontraindikacije za ovu dijalizu obezbijeđeno je još prije četiri godine, zahvaljujući snižavanju cijene i hemodijafiltracije i hemodijalize.

Јedna od prednosti ove terapije, koja je nekada bila dostupna samo malom broju teže oboljelih, jeste i manji broj potrebnih tretmana dijalize, a manje su i mogućnosti komplikacija koje su zahtijevale i dodatne tretmane, pojašnjavaju u Fondu zdravstvenog osiguranja Srpske.

Povodom obilježavanja Svjetskog dana bubrega, u Fondu zdravstvenog osiguranja Srpske podsjećaju da su pacijenti na dijalizi oslobođeni plaćanja participacije, te njihovu zdravstvenu zaštitu u potpunosti finansira Fond.

– Osim usluge dijalize, koja uključuje kompletan tretman – lijekove, hranu i drugo, Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske finansira i prevoz na dijalizu. Pacijenti u Srpskoj se dijaliziraju u savremenim centrima za dijalizu u kojima je obezbijeđen najviši standard ove usluge, zahvaljujući čemu je mogućnost infekcija i drugih komplikacija svedena na minimum – naglašava se u saopštenju.

U saopštenju se ističe da trenutno usluge dijalize koristi oko 1.500 pacijenata, a troškovi Fonda za dijalizu u prošloj godini su bili oko 33 miliona KM. Iako se povećava broj pacijenata na dijalizi, dodaje se, troškovi Fonda su manji u odnosu na ranije godine zbog smanjenja cijena usluga hemodijalize i hemodijafiltracije.

– Ranijih godina troškovi su iznosili i do 37 miliona KM. Cijene hemodijalize i hemodijafiltracije su 2017. godine smanjene sa 110 evra, odnosno 130 evra na jedinstvenu cijenu od 103 evra – navodi se u saopštenju.

Iz Fonda zdravstvenog osiguranja napominju da su plaćanja participacije oslobođeni i osiguranici sa transplantiranim organima, kao i davaoci organa.

Fond zdravstvenog osiguranja finansira u potpunosti i samu transplantaciju, bilo da je riječ u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske u Banjaluci ili je osiguranicima odobrena transplantacija u Srbiji ili nekoj drugoj zemlji u inostranstvu.

Osiguranicima sa transplantiranim organima, kao i sa bubrežnom insuficijencijom dostupne su i neophodne terapije, poput imunosupresiva i druge.

Svjetski dan bubrega obilježava se drugog četvrtka u martu svake godine s ciljem podizanja svijesti o životno važnoj ulozi bubrega u očuvanju zdravlja i potrebi ranog otkrivanja i prevencije bubrežnih oboljenja.

Foto: rtrs.tv

Izvor: SRNA

Prethodni članakZP „Elektro Doboj”: Prekid u napajanju zbog planiranih radova
Naredni članakGeneral Mladić dočekuje 78. rođendan uz junačko držanje