Evropska komisija (EK) predložila je sveobuhvatnu reviziju pravila EU-a o bezbjednosti na cestama i registraciji vozila, a cilj je osigurati veću sigurnost na cestama i kvalitetu zraka u cijeloj EU.

Zvaničnici Evropske unije za transport i životnu sredinu slažu se da će nastaviti s nametanjem dodatnih mjera za vozače, odnosno njihova vozila.

Ona mjera koja “podiže najviše prašinu” tiče se dizelskih vozila, odnosno automobila koje nemaju filter krutih čestica (DPF).

O čemu je riječ? Većina modernih filtera čestica automatski se regeneriše tokom vožnje, ili nakon dugog putovanja dok automobil radi u praznom hodu.

Naprimjer, dok čekate da se turbo punjač ohladi, proces se provodi i primjetan je jer automobil sam podiže okretaje, stoga ne biste trebali gasiti motor dok se ponovno ne uspostavi normalan rad.

Gradska vožnja pritom ne pomaže regeneraciji, a znakovi habanja ili kvara počinju se pojavljivati između 150 i 200 hiljada kilometara, što zahtijeva zamjenu.

Komponenta koja nije jeftina i, ovisno o automobilu, može koštati i do 3.000 eura, zbog čega su se mnogi vlasnici ovih automobila odlučili na uklanjanje te komponente.

Dakle Komisija se namjerila direktno na vlasnike automobila koji nemaju filter čestica, posebno na one koji su ga imali, ali su ga skinuli jer je zamjena vrlo skupa te nastavili voziti i dodatno zagađivati.

Zakonodavci su svjesni da na evropskim cestama postoje milioni dizelskih automobila bez filtara krutih čestica (DPF), ali je nemoguće znati tačan broj jer niko ne testira učinkovitost tih komponenti.

Zato su ti automobili izvan kontrole evropske komisije, i to je ono što ona želi izbjeći, prenosi Raport.

Ako se mjera usvoji, jasno je da je “kataklizma” sigurna i da će hiljade dizelskih automobila biti prisiljene ugraditi filtere čestica. To će biti sudbina velike većine jer, čak i s ugrađenim filterom, najstariji modeli neće moći preći ograničenja emisija.

Foto: Pixabay

Izvor: Nezavisne