Predsjedavajući Ekspertskog tima BiH za Trgovsku goru Emir Dizdarević rekao je danas Srni da će članovi ovog tima narednog ponedjeljka, 18. jula, ponovo posjetiti Čerkezovac, lokaciju gdje Hrvatska planira skladištiti radioaktivni otpad.

Prema njegovim riječima, na Trgovskoj gori biće članovi Ekspertskog tima koji su zaduženi za geološka, hidrogeološka i geofizička ispitivanja.

– Bitno nam je da sa nama budu i predstavnici Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske i Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH koji se bave radioaktivnošću u životnoj sredini – rekao je on.

Dizdarević kaže da je ovaj termin potvrđen u Beču na marginama sedmog preglednog sastanka održanom u sjedištu Međunarodne agencije za nuklearnu energiju.

– Na ovom sastanku je raspravljano o zajedničkoj konvenciji sigurnog zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenih izvora. Prve sedmice, tokom rada po grupama, mi smo predstavili svoj problem sa istrošenim izvorima i problem koji se javlja sa susjednom državom koja želi da uspostavi centar za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na samoj granici – rekao je on.

Kako je objasnio Dizdarević, istovremeno je održana i radna grupa rezervisana za Hrvatsku, a prezentaciji su prisustvovali stalni predstavnik BiH pri međunarodnim organizacijama u Beču ambasador Siniša Bencun i predstavnici Pravnog tima koji su takođe ukazali na ovaj problem i zatražili da se Hrvatska ponaša u skladu sa međunarodnim standardima.

– U razgovoru s njima dobio sam informacije da je iz hrvatske delegacije najavljeno da će u narednom periodu biti transparenti i da će zvanično obavještavati BiH o svim aktivnostima. Do sada su informacije uglavnom bile preko Ekspertskog tima – rekao je on.

Dizdarević kaže da su predstavnici BiH delegacije prisustvovali kad je o ovom pitanju prezentaciju održala Slovenija.

– U razgovoru sa slovenačkom delegacijom rečeno nam je da Slovenija ima kapacitete da sav radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane “Krško” zbrine na mjestu nastanka ali da je ovo pitanje dogovora Slovenije i Hrvatske – objasnio je on.

Dizdarević je rekao da na kraju dvosedmičnog sastanka nije bilo zajedničkog usaglašenog izvještaja ali da je izlaganje Rafaela Marijana Grosija išlo u smjeru da se ovaj problem ne može rješavati inženjerijski već u dogovoru sa svim zainteresovanim stranama.

Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane “Krško” kao i postojeći institucionalni otpad skladišti na lokaciji Trgovska gora, na samoj granici sa BiH.

Foto: Agencije

Izvor: RTRS

Prethodni članakKovačević poručio Šmitu: Dalje ruke od obrazovnog programa Srpske, dalje ruke od naše djece
Naredni članakTrivić: Očekuje se dolazak radnika iz Bangladeša, Indije i Nepala