Republika Srpska je opredijeljena za Dejtonski sporazum, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Dodik ističe da je govor američkog ambasadora u BiH Majkla DŽej Marfija pred Bosanskohercegovačko-američkom akademijom nauka i umjetnosti pokazao arogantno nepoštovanje suvereniteta i samouprave BiH i nepovredivosti Dejtonskog sporazuma.
U svom govoru Marfi kaže da Sjedinjene Države vide Dejton “kao početnu tačku – temelj koji treba nadgraditi – a ne, kao što ga neki u Republici Srpskoj prikazuju, cilj sam po sebi”.
– Ovo je priznanje da Sjedinjene Države nastoje da transformišu politički sistem uspostavljen Dejtonskim sporazumom, te da Dejton ne tretiraju kao obavezujući sporazum, već kao privremenu mjeru – istakao je Dodik.
Dodik je naglasio da Republika Srpska ne tretira Dejton kao “cilj po sebi”.
– Naprotiv, Republika Srpska tretira ustavni poredak uspostavljen Dejtonskim sporazumom kao ono što jeste – utvrđeno pravo i dokazano sredstvo za očuvanje mira, stabilnosti i demokratske vlasti u zemlji sa tri duboko podijeljene etničke grupe opterećene viševjekovnim konfliktom. Napredak BiH nije ugrožen dejtonskim ustavnim sistemom, već bezobzirnim pokušajima njegovog potkopavanja – naveo je Dodik.
Dodik kaže da, suprotno Marfijevoj tvrdnji, demokratski ustavni sistem stvoren Dejtonskim sporazumom je ogroman uspjeh.
Dodik je rekao da građani u BiH uživaju sve građanske slobode.
– Od potpisivanja Dejtonskog sporazuma do danas nije bilo značajnijeg međunacionalnog nasilja u BiH – ističe Dodik.
Dodik je reako da, iako politiku u BiH odlikuje razdorna retorika – kao i u najotvorenijim demokratijama – razlike se rješavaju mirnim putem i u skladu sa zakonom.
– BiH se obnovila i oporavila od rata, pridružila se Savjetu Evrope, a krajem prošle godine postala je zvanični kandidat za članstvo u EU. BDP po glavi stanovnika u BiH se više nego učetvorostručio između 2000. i 2018. godine i nastavlja da raste, osim tokom najgorih mjeseci pandemije kovida – naveo je Dodik.
Marfi je izjavio i sljedeće: “Intervencija nikada nije prva mjera, ali iskreno, međunarodna zajednica je često previše strpljiva i tolerantna prema opstrepernim političkim liderima koji namjeravaju da ostvare uske političke interese na račun naroda”.
– Nazivanje lidera u BiH “opstrepernim”, što Oxford Languages definiše kao “onaj koji je bučan i teško se stavlja pod kontrolu”, odaje da Marfiju kod određenih lidera smeta odbijanje da krotko izvršavaju njegove naloge. Njegove izjave u tom pogledu su zapanjujuće zbog nadmenog i opasnog nedostatka poštovanja prema demokratskim procesima drugih zemalja – kao da je politika SAD upravo da intervenišu i svrgnu svakog stranog lidera za kog Marfi smatra da ga je teško kontrolisati – poručio je predsjednik Republike Srpske.
Dodik kaže da Marfi implicitno prijeti neodređenim mjerama protiv lidera koji “namjeravaju da ostvare uske političke interese” kao da bi to bilo neobično ponašanje političara.
– Lideri na svim nivoima uprave u BiH demokratski su izabrani – kao i svi lideri tokom više od 27 godina. Ni Marfi ni bilo koji drugi stranac nema pravo da odlučuje ko će ili neće biti na rukovodećim pozicijama u BiH. Insinuirati suprotno vrhunac je neoimperijalizma – jasan je Dodik.
Poručio je da Marfijev govor predstavlja nastavak upornog, flagrantnog kršenja njegove “dužnosti da se ne miješa u unutrašnje stvari” države prijema prema Bečkoj konvenciji o diplomatskim odnosima.
– To je još jedan primjer navike da izdaje nepristojne, prijeteće uvrede BiH i njenim građanima, da biračima u BiH govori šta je njihov interes, kako bi njihova politička tijela trebalo da vladaju i ko im mogu biti lideri. Ovakve arogantne uvrede su, u najmanju ruku, krajnje nepristojne za jednog diplomatu, ali, nažalost, takva uvredljiva arogancija obilježila je cijeli Marfijev mandat. Republika Srpska je opredijeljena za Dejtonski sporazum, uključujući ustavni poredak BiH, i nastaviće da radi na vjernom sprovođenju Dejtona – ako treba i opstreperno – kako god to Marfi nazvao – zaključio je Dodik.
Foto: srna.rs
Izvor: RTRS