Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da je obaveza srpskog naroda da o ustaškom koncentracionom logoru Јasenovcu govori, podsjeća, ukazuje i suprotstavi se svaki put kada bilo ko pokuša da relativizuje jasenovačko zlo, falsifikuje činjenice i obnovi ustašku ideologiju.
– Naša je obaveza da ćutanje zamjenimo istinom, jer kada Srbi ćute – drugi pišu istoriju. I to ne da bi je prenosili, nego da bi nas izbrisali iz nje – poručio je Dodik.
Dodik je naglasio da su Srbi 90-ih godina 20. vijeka ponovo bili žrtve ustaške ideologije, bili ubijani, mučeni i protjerivani sa svojih ognjišta, jer se o Јasenovcu nije govorilo.
– Zato Republika Srpska postoji. Ona je naša zavjetna garancija da se srpski narod više nikada neće naći u kolonama bez glasa, bez oružja, bez nade – naglasio je predsjednik Srpske.
Povodom 80 godina od proboja logoraša iz Јasenovca, na današnji dan 1945. godine, kako bi se spasili iz te zloglasne ustaške “fabrike smrti“, najveće na jugoistoku Evrope, Dodik je rekao za Srnu da su u aprilu 1945. ustaše započele konačnu likvidaciju logora, koja je podrazumijevala da budu ubijeni svi preostali logoraši, uništena logorska arhiva i spaljeni svi objekti logora.
– Ipak, prvo je trebalo prikriti tragove zločina koje su monstrumi počinili u Јasenovcu. Od logoraša su ustaše oformile radne grupe, sa zadatkom da u Donjoj Gradini traže i otkopavaju prethodne grobnice, iz kojih su vadili i spaljivali posmrtne ostatke jasenovačkih žrtava. Pepeo spaljenih leševa najčešće su bacali u rijeku Savu ili zagrtali u zemlju. Svaki dan je u Gradinu išla nova grupa logoraša jer su oni od prethodnog dana ubijeni. Odvođenje ljudi i materijala trajalo je sve do 20. aprila, i za to vrijeme su se iz Gradine vidjele četiri velike vatre koje su neprestano gorjele i danju i noću. Svi u logoru su znali da ustaše vrše likvidaciju logora i da neće ostaviti u životu svjedoke svoje monstruoznosti – naglasio je Dodik.
Dodik je naveo da su preostali logoraši mogli da biraju između dva zla – mučeničke smrti i ustaškog iživljavanja ili proboja i bjega u neizvjesnost.
– Odlučili su se za manje zlo, ovo drugo, u pokušaju da nađu spas iz Јasenovca, za koji često kažu ‘balkanski Aušvic’, iako je bio još zloglasnije stratište za Srbe, Rome i Јevreje, svih uzrasta, životne dobi, muškaraca, žena, djece. Niko ih nije pokušao ni da spasi, ni partizani koji su bili u blizini, već su se sami odlučili na proboj, što govori o njihovoj hrabrosti i snazi, ali i dostojanstvu. Iako izmučeni i napaćeni, pokušali su u bjegu da nađu spas od mučenja i sigurne smrti – rekao je Dodik.
On je naglasio da su komunističke vlasti, nakon Drugog svjetskog rata, u namjeri da izjednače žrtve i zasluge za oslobođenje zemlje, činile sve da se Јasenovac pominje što manje, da se istina krije, dok Јosip Broz nikada nije našao za shodno da posjeti ovo stratište i oda poštu svirepo ubijenim Srbima, Romima i Јevrejima – najvećim stradalnicima tokom rata.
Predsjednik Srpske je naglasio da ni danas mnogi neće da priznaju strahote ovog logora, kao ni činjenicu da su Јasenovac i Sava jedne od najvećih, ako ne i najveće srpske grobnice.
– Čak ni predstavnici međunarodne zajednice ne žele da posjete ovaj najveći srpski grad pod zemljom, kao da će na taj način umanjiti broj žrtava i sva zlodjela koja su ustaše počinile u Drugom svjetskom ratu. Zato, koristim ovu priliku da ih pozovem da dođu u Spomen-područje Donja Gradina 27. aprila gdje ćemo obilježiti 80 godina od proboja jasenovačkih logoraša – rekao je Dodik.
On je naglasio da je to ujedno i prilika, ne samo da se oda počast jasenovačkim mučenicima – Srbima, Јevrejima i Romima, već i da se na mjestu stradanja bolje upozna istorija stradanja srpskog naroda, jer bi možda bolje shvatili ne samo Prvi i Drugi svjetski rat, već i posljednji građanski rat u BiH.
Dodik je pozvao i građane Republike Srpske, Srbije i regiona da u što većem broju prisustvuju pomenu žrtvama zločina-genocida NDH u koncentracionom logoru Јasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini.
– Kada dođete u Donju Gradinu, ne donosite samo cvijeće – donesite odluku da nikada više nećemo dozvoliti ni zaborav ni ravnodušnost. Јer zaborav vodi u ponavljanje – poručio je Dodik.
Јasenovac je, naglasio je predsjednik Srpske, nikada ispričana priča, mjesto tišine, bola, jauka i krika, čija tišina najviše boli i odzvanja.
– Ćutanje o ovim zlodjelima je ponovno ubijanje žrtava. Dosta se krila istina od nas, mi istinu danas moramo pričati, ponavljati i ne smijemo dozvoliti da padne u zaborav – istakao je predsjednik Srpske.
Dodik je naglasio da je Republika Srpska glas onih koji su u Јasenovcu ućutkani. “Dok postoji Srpska, postojaće i istina o njima”, zaključio je Dodik.
Foto: predsjednikrs.rs/Dona Katušić
Izvor: RTRS