Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da tvrdnja Kristijana Šmita da se nalazi na poziciji visokog predstavnika predstavlja sprdnju sa međunarodnim pravom.
– Šmit nije imenovan nikakvim međunarodnim instrumentom niti aktom bilo koje međunarodne institucije. Јednostavno, ne postoji nikakav osnov za njegove neutemeljene tvrdnje da ima pravo da kao autokrata vlada BiH – ukazao je Dodik.
Na pitanje Srne da prokomentariše tvrdnju njemačkog političara Kristijana Šmita da ga je na tu funkciju propisno imenovao Upravni odbor Savjeta za sprovođenje mira, Dodik je istakao da je PIK tek provizorna samoimenovana grupa zemalja i organizacija bez povelje, bez osnova u bilo kom ugovoru, bez ovlašćenja bilo koje međunarodne institucije, bez formalnih podzakonskih akata ili poslovnika, i generalno nema nikakav pravni subjektivitet niti ovlašćenja.
– Kako navodi Evropski sud za ljudska prava, PIK je tek “neformalna grupa država”. Čak se postavlja pitanje da li se Upravni odbor upuštao u bespravne radnje kada je navodno imenovao gospodina Šmita. Skup zemalja kao što je PIK ne može sam sebi dati ovlašćenja sa pravnom snagom – naglasio je Dodik.
On je pojasnio da samoimenovani Upravni odbor Savjeta za sprovođenje mira ne može izmisliti pravo da imenuje visokog predstavnika tek tako – takvo ovlašćenje mora doći odnekud i mora počivati na pravu.
– Јedini mogući izvori ovlašćenja za imenovanje visokog predstavnika su Dejtonski sporazum i Savjet bezbjednosti UN. Takva ovlašćenja PIK-u nisu dali ni Dejtonski sporazum niti Savjet bezbjednosti UN. Ne samo da Dejtonski sporazum PIK-u ne daje nikakvo ovlašćenje da imenuje visokog predstavnika, nego čak ni ne razmatra postojanje Savjeta za sprovođenje mira niti ga uopšte pominje – pojasnio je Dodik.
On je konstatovao da Aneks 10 Dejtonskog sporazuma, jedini legitimni izvor zakonitog ovlašćenja viskog predstavnika, kaže da “strane traže da se odredi visoki predstavnik, koji se imenuje u skladu sa relevantnim rezolucijama Savjeta bezbjednosti UN…”.
– Ni strane koje su saglasne u vezi sa pozicijom visokog predstavnika ni Savjet bezbjednosti nikada nisu ovlastili Upravni odbor Savjeta za sprovođenje mira da imenuje Šmita, niti je Savjet bezbjednosti odobrio njegovo imenovanje. Ustavni sud BiH potvrdio je da imenovanje visokog predstavnika mora da odobri Savjet bezbjednosti UN – dodao je predsjednik Srpske.
On je podsjetio da u odluci iz 2006. godine, Ustavni sud kaže: “Visokog predstavnika imenuje Savjet za sprovođenje mira, a njegovo imenovanje potvrđuje Savjet bezbjednosti UN, koji je ratifikovao i Dejtonski mirovni sporazum i raspoređivanje međunarodnih trupa u BiH”.
– Navodno Šmitovo imenovanje od Upravnog odbora Savjeta za sprovođenje mira je ispoljavanje sirove geopolitičke moći, suprotno zakonu. U ovom trenutku, izjave Upravnog odbora o njegovim postupcima jedva da sadrže i pokušaj da se zadrži privid zakonitosti. Određeni članovi Upravnog odbora PIK-a riješili su ne samo da imaju pravno ovlašćenje da imenuju novog visokog predstavnika, već prosto da ih u tome niko ne može spriječiti. Njihove izjave i postupci potkrijepljeni su samo prijetnjama silom, a ne obrazloženim pravnim argumentima – rekao je Dodik.
Kada članovi Upravnog odbora PIK-a tako besprizorno postupaju bez pravnog osnova i takve postupke proglašavaju pravno obavezujućim po strane potpisnice Aneksa 10, ukazao je Dodik, takvi neutemeljeni postupci potpuno ignorišu vladavinu prava i vode daljem cinizmu i eroziji poštovanja vladavine prava u političkoj i civilnoj sferi u BiH.
– Ukoliko i sve dok Savjet bezbjednosti UN ne odobri imenovanje novog visokog predstavnika, to mjesto ostaje upražnjeno. Štaviše, čak i da je Šmit legitimno imenovan, vladavina prava nalaže da poštuje granice pravnog mandata svoje kancelarije prema Dejtonu, koji ne predviđa nikakva ovlašćenja da donosi obavezujuće odluke – istakao je Dodik.
On je poručio da diktatorski postupci koji dolaze od Šmita nemaju ni najmanji osnov u pogledu legitimnosti, pa stoga ne zavređuju nikakvo uvažavanje ili poštovanje.
Foto: Screenshot/rtrs.tv
Izvor: RTRS