Zavičajno udruženje Zavidovićana sa sjedištem u Doboju uručilo je danas jednokratnu pomoć od po 100 KM, koje je obezbijedila Gradska uprava, za 55 porodica poginulih i nestalih boraca Vojske Republike Srpske iz Vozuće.
Gradonačelnik Doboja Boris Jerinić rekao je novinarima da je ovo simboličan gest porodicama koje su utočište pronašle u Doboju nakon progona iz Vozuće 10. septembra 1995. godine, a čiji su najmiliji svoje živote utkali u temelje i slobodu Republike Srpske, omogućivši današnjim generacijama da u miru i slobodi žive i razvijaju ovaj grad.
Jerinić je zahvalio Zavičajnom udruženju Zavidovićana što svake godine organizovanjem Marša stazama egzodusa od zaborava čuva stradanje tih ljudi, a mlađe naraštaje podsjeća i upozorava da se slična stradanja nikada više ne ponove.
Predsjednik “Zavidovićana” Zoran Blagojević navodi da se današnja dodjela jednokratne pomoći organizuje povodom obilježavanja 10. septembra i sjećanja na stradanje Srba sa Vozuće, južnog dijela Ozrena i doline rijeke Krivaje, koje će ove godine biti organizovano u skladu sa mjerama koje se odnose na virus korona.
On je za nesebičnu pomoć zahvalio rukovodstvu grada Doboja što će i ove godine tradicionalno pomoći organizaciju Marša stazama egzodusa, koji se kreće od Tumara do Stoga, gdje je i predviđena centralna manifestacija.
Blagojević je poručio da ovo udruženje neće odustati od toga da ukazuje na stradanja i zvjerske zločine nad Srbima, kao ni od potrage za tijelima još 129 nestalih saboraca i civila.
Korisnica pomoći je Smiljka Savić, koja je na Vozući izgubila supruga, čije tijelo je pronađeno prije devet godina i sahranjeno u Doboju.
Ona kaže zbog ružnih uspomena ne posjećuje često nekadašnji kraj, kao ni Dara Dostanić čiji je suprug, takođe, stradao u Vozući.
Tradicionalni “Marš stazama egzodusa” je podsjećanje na egzodus i okončanje etničkog čišćenja Srba, i to oko 22.000 iz Zenice, oko 2.000 iz Žepča, oko 11.000 iz Zavidovića, oko 4.000 iz Banovića, koji su spas od 1992. do 1995. godine potražili u Vozući ili im je ona bila tranzit za dalje.
Tog 10. septembra 1995. godine, prema direktnoj naredbi Alije Izetbegovića, koji je kao prioritetni cilj odredio spajanje tuzlanskog i zeničkog basena, pokrenuta je ofanziva, koja je u zavisnosti od jedinice i smjera napada neprijateljskih snaga, nosila nazive “Uragan 95”, “Farz 95” i “Badr al Bosna”, kada je spaljeno 30 srpskih sela i protjerano 1.920 srpskih porodica sa 7.680 članova.
Foto: srna.rs
Izvor: SRNA