Prije 12 godina na zemlji koju je naslijedio od svog djeda Siniša Nikić odlučio se da podigne zasad lješnika. Prvo je morao da zemljište dovede u namjenu, kako bi svoju ideju i realizovao. Kada je to učinio prije sedam godina zasadio je prva stabla lješnika na površini od oko šest dunuma, a onda se iz godine u godinu plantaža ovog koštunjavog voća širila, tako da se danas prostire na tri hektara.

-Došao sam sada na nekih 30-ak dunuma, od čega jedan hektar imam u punom rodu, a preostala dva hektara su posijana i doći će u punom rodu za 6-7 godina. Ovdje imam 3-4 vrste lješnika, to su prije svega tonda đentile i tonda romana. Riječ je o italijanskim vrstama lješnika, a imam i halski džin za koji kažu da je holandski ili njemački, nisu ni oni sigurni čiji jer ga svako prisvaja. Ovo imanje koje su mi ostavli preci želim da razvijem do 4 hektara i da sa time zaokružim ovu priču – izjavio je Siniša Nikić, vlasnik plantaže.

Siniša Nikić, vlasnik plantaže

Vlasnik ove plantaže kaže da je imao, kao i da još uvijek ima velika ulaganja.

-Ulaganja po jednom hektaru su od 20 do 25 hiljada maraka dok ne dođe puni rod. Međutim, kada dođe puni rod ta uložena sredstva se polako vraćaju – rekao je Siniša Nikić, vlasnik plantaže.

Nije bio zadovoljan prošlogodišnjim prinosom, ali zato, ispričao je Nikić, ove godine očekuje dobar rod lješnika. Za godinu dana očekuje da će imati od pet do sedam kilograma po stablu,kojih ima zasađenih 500 po jednom hektaru. Prodavao je do sada u ljusci, ali nabavio je mašinu za krckanje lješnika. Sada će očišćene lješnike moći prodavati po većoj cijeni.

-Do sada sam prodavao lješnik u ljusci po otkupnoj cijeni od 6 KM po jednom kilogramu, ali kada sam ga ogulio došao sam do cijene od 14 KM za jedan kilogram. Međutim, cijena zavisi i od roda, ali isto tako čini mi se da i Turska kao najveći proizvođač lješnika diktira cijenu na svjetskom tržištu. Normalno je da čim bolje rodi da je i manja cijena, a kad slabije rodi cijena je veća. Lješnjik ima jednu prednost zbog koje sam se možda i najviše odlučio da ga uzgajam, a to je da ga mogu držati tri godine u ovim prostorijama ovdje, dok ne dobijem pravu otkupnu cijenu. Lješnik vrlo dugo može da stoji, a da se ne pookvari. Ove godine sam razmišljao da kupim vakumske posude, odnosno boksove, jednostavno vakumira se oko 1000 kg i onda nema nikakvih problema, to znači da ako rod bude negdje između 3 ili4 tone, to su onda 3-4 takva boksa – izjavio je Siniša Nikić, vlasnik plantaže.

Siniša Nikić inače živi u Banja Luci. Kaže da je ova plantaža nastajala prilikom njegovog dolaska u dane vikenda, za vrijeme praznika i godišnjih odmora. Prema njegovim riječima ima dosta posla.

-Kosit se mora 3-4 puta godišnje, s tim da to treba raditi redovno, a što se tiče tretiranja hemijom, bar kod mene to je svedeno na minimum. Tretiram ga tri puta zbog bolesti od kojih boluju sve voćke kao npr. jabuka, kruška, šljiva itd. Tretira se u jesen, proljeće i prije roda na nekih 45 dana – rekao je Siniša Nikić, vlasnik plantaže.

Berba kreće za oko mjesec dana. Pomažu članovi porodice, komšije, prijatelji. Posao završe za pet dana. Međutim, osim što ima u planu da proširi plantažu za još jedna hektar planira da kupi i mašine za berbu.

Foto: rtvdoboj.org

Izvor: RTV Doboj

Prethodni članakDOBOJ: Ispovijest Marine Jotić Ivanović iz Doboja: Pola moga srca i duše je grčko
Naredni članakDogodilo se na današnji datum, 23. jul