Kod spomen-obilježja u dobojskom naselju Vila sutra se obilježava 30 godina od Petrovdanske bitke za odbranu grada Doboja, kada su tokom prvog dana poginula 34 srpska borca i pripadnika policije, a više od 76 je ranjeno.

Tim povodom biće služen parastos i položeni vijenci kod spomen-obilježja.

Predsjednik Skupštine Boračke organizacije Doboja Pero Tubić rekao je Srni da manifestacija počinje u 11.00 časova.

Petrovdanska bitka vođena je 12. jula 1992. godine na području od prigradskog naselja Vila do Putnikovog brda, a cilj je bio da muslimansko-hrvatske snage vojno spoje zenički i tuzlanski basen kako bi dovršili etničko čišćenje srpskog stanovništva sa tog područja.

Tog 12. jula u podnevnim časovima su jake muslimansko-hrvatske snage, regularna Hrvatska vojska i strani plaćenici, od kojih su neki, prema zarobljenoj dokumentaciji bili i iz Engleske, napali Doboj iz pet pravaca u pet talasa. Namjera je bila da grad okruže i zauzmu, potpomognuti neprijateljskim snagama koje su bile u Johovcu.

Napad je bio veoma žestok – artiljerijski i pješadijski, a od dejstava nije bilo pošteđeno ni uže gradsko jezgro.

Kako se procjenjuje, neprijatelj je imao namjeru da savlada odbranu zauzimajući dominantne kote, te da produži prema Prisadama i okruži grad, presiječe komunikaciju sa Banjalukom da bi se spojili sa snagama koje su od Broda i Dervente već stigle u Kotorsko i Johovac.

U Doboju, koji je tada branio jedan ojačani bataljon, utočište su našli protjerane srpske izbjeglice iz Zenice, Sarajeva, Žepča, Maglaja, Tešnja, Modriče, Dervente, kao i iz drugih lokalnih zajednica.

Nakon pregrupisavanja, branioci su oko 17.00 časova stabilizovali linije odbrane, a posljednji udarni talas neprijatelja dogodio se poslije ponoći kada su namjeravali da izvuku svoje poginule i ranjene.

O stradanju 99 civila tokom granatiranja Doboja u Odbrambeno-otadžbinskom ratu svjedoči i spomen-ploča postavljena u gradskom parku, pored nekoliko bista narodnih heroja iz Drugog svjetskog rata. Tokom ratnog sukoba u Doboju je ranjeno 399 civila, od kojih je veći broj kao posljedicu imao invalidnost.

Iz Tužilaštvo BiH Srni je ranije rečeno da vodi istragu u predmetu granatiranja Doboja u periodu ratnih dejstava od 1992. do 1995. godine, koji mu je 10. januara 2012. godine dodjelio Sud BiH, a preuzeo je od Okružnog javnog tužilaštva Doboj.

Foto: rtvdoboj.org/Arhiva

Izvor: SRNA

Prethodni članakTESLIĆ: Prijavljen nestanak Đorđa Ćumurovića
Naredni članakVulić: Šmit se se dobro zanio i umislio