Nijednu bol akutnu ili hroničnu ne treba trpjeti, a zbog njene raznovrsnosti postoje različiti pristupi u liječenju, rekao je dekan Medicinskog fakulteta u Banjaluci Ranko Škrbić.

“Terapija bola kod nas je tradicionalno zapostavljena i smatra se kao nekom vrstom junaštva, odnosno da se čovjek malo strpi, da stisne zube jer mora da boli, a u stvari time povećavamo pacijentima patnju”, rekao je Škrbić novinarima u Doboju gdje se održava predstavljanja novog farmakoterapijskog vodiča “Terapija bola u porodičnoj medicini”.

Ranko Škrbić, dekan Medicinskog fakulteta u Banjaluci

On je naveo da zbog raznovrsnosti bolova postoje i različiti pristupi liječenja, kao i da zanemarivanje bola remeti normalne funkcije organizma, izostanak sa posla, invaliditet i druge probleme.

Škrbić kaže da se farmakoterapijski vodič danas predstavlja ljekarima porodične medicine iz Doboja, Stanara, Teslića i Petrova, a da je već promovisan u Gradišci, Laktašima i Čečincu.

Specijalista porodične medicine Doma zdravlja Banjaluka Nataša Pilipović Broćeta istakla je da se za tretiranje bola, osim farmakološke terparije, može koristi i nefarmakološka.

“Promocijom ovog vodiča želimo da naglasimo na potrebu vraćanja na najjednostavnije lijkove kao što je paracetamol, s obzirom da je on vremenom postao zanemaren u želji da što prije riješavamo bol kod pacijenata, bilo to akutni ili hronični”, rekla je Broćeta.

Nataša Pilipović Broćeta, specijalista porodične medicine Doma zdravlja Banjaluka

Ona je preporučila da se u tretiranju bola započne sa najosnovnijim lijekom, a da se u slučaju da se ne postigne očekivan terapijki efekat uvedu analgetici sa jačim dejstvom, pa do onih opijatskih.

Kada je riječ o nefarmakološkoj terapiji bola, Broćeta je navela da se moraju uzeti u obzir uzroci i porijeklo bola, kako bi se adekvatno savjetovali pacijenti.

LJekar Doma zdravlja Doboj Marina Jotić Ivanović kaže da se u praksi pacijenti najčešće žale na bolove koje su posljedica koštano-mišićnih oboljenja ili neurološkog, te onkološki pacijenti, i da terapije nisu iste.

Marina Jotić Ivanović, ljekar Doma zdravlja Doboj

Predstavljanje novog farmakoterapijskog vodiča “Terapija bola u porodičnoj medicini” zajednički organizuju Katedra za farmakologiju i kliničku farmakologiju i Katedra porodične medicine Medicinskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci u saradnji sa kompanijom Hemofarm i Javnom zdravstvenom ustanovom Dom zdravlja Doboj.

Predstavljanje se održava u hotelu “Park”.

Foto: rtvdoboj.org

Izvor: SRNA

Prethodni članakDOBOJ: Gradonačelnik uručio donaciju poljoprivredniku iz Boljanića (FOTO)
Naredni članakŠeranić: Nema novih slučajeva zaraze (VIDEO)