
Ispred Vatrogasnog doma u Doboju jutros je, uz Gradski duvački orkestar, tradicionalnim urankom počelo obilježavanje Međunarodnog praznika rada.
Izvođenjem koračnica i drugih numera, orkestar je nastavio stogodišnju tradiciju, a kapelnik Goran Mitrović naglasio je da ne odustaju od ove manifestacije koju jedini njeguju u Republici Srpskoj.
“Doboj je jedini grad u Republici Srpskoj koji čuva ovu tradiciju”, rekao je novinarima Mitrović i naveo da u okviru orkestra radi besplatna muzička škola za polaznike trube i otvoreni su za nove članove.
On je naveo da orkestar kreće ispred Vatrogasnog doma i ide po naseljima Bare i Potkamen, nakon čega se vraćaj do grada.
Orkestar broji desetak stalnih članova, a od instrumenata zastupljene su trube, klarinet, veliki i mali bubanj i bas.
Radomir Ristić trubu svira od 1968 godine. On kaže da građani danas imaju manje osjećaja prema prvomajskom uranku nego ranije kada je orkestar imao 40 članova.
On je naveo da mladi danas, uprkos besplatnoj školi trube, koja se organizuje nisu skloni ovim instrumentima jer je potrebno vrijeme da se savlada.
“Više su uz mobilne telefone i virtuelne igre nego u stvarnoj muzici gdje treba dati sebe, unijeti dušu i iskrene ljubavi prema instrumentu”, izjavio je Ristić.
Aleksandar Bilić svira bubanj i u orkestru je oko petnaest godina, a došao zahvaljujući kapelniku Mitroviću koji ga je uočio u folkloru.
On kaže da je u orkestru iz ljubavi ali i druženja sa članovima, a posebnu draž mu pričinjava dobrodošlica ljudi koji ih, poput mještana Potkamena, uvijek radosno dočekuju na prvomajski uranak.
Gradski duvački orkestar, kao orkestar za “svadbe i sahrane”, izvodi raznolik i širok repertoar. Orkestar, uz marševe, domaće i strane koračnice, nastupa i sa svadbarskom i narodnom muzikom.
Osnovan 1921. godine u okviru društva “Soko”, a pod vođstvom dirigenta Antonija Skutarija, orkestar je brzo osposobljen za nastupe i od tada je mnogobrojnim nastupima doprinosio obogaćivanju sadržaja kulturno-zabavnog života u Doboju.







Foto: srna.rs, rtvdoboj.org
Izvor: SRNA