Elitna socijalistička građanska kultura koja je pažljivo dirigovana i plasirana narodnim masama iščezla je pod pritiskom istinskih potreba radničke klase, izjavio je sociolog Davor Vidaković iz Doboja, koji je u ovom gradu promovisao svoju knjigu “Samoupravljači između čekića i srpa – novi muzički narativi u jugoslovenskom samoupravljanju”.

Vidaković je sinoć rekao novinarima da u procjepu između onoga šta je tadašnja država željela i htjela, a šta narod, na muzičku scenu stupaju hibridne forme, nastaju dva ansambla “Južni vetar” i “Slatki greh”, dolazi do folklorizacije šansone i šlagera, te pojave “Nervoznog poštara” i mnogih drugih socio-kulturnih fenomena.

“Lepa Brena je globalni fenomen koji trese Balkan već 40 godina dok nauka ćuti o tome, a neće da prizna da postoji i Sinan Sakić”, izjavio je Vidaković.

Davor Vidaković, sociolog

On pojašnjava da knjiga kroz 14 poglavlja govori o samoupravnom socijalizmu i njegovoj propasti kroz prizmu kulturne nadgradnje, gdje su radničkoj klasi na talasima ideologije nuđeni vješto upakovani obrasci muzičkog izraza koju je ona uporno odbijala sve do pojave Novog talasa, koji nije samo ušao u zabavnu i rok, nego i u narodnu i izvornu muziku.

On kaže da je knjizi, na kojoj je radio četiri godine, prethodio njegov naučni rad “Suton jugoslovenskog komunizma u svjetlu odmetnute muzičke industrije”, prezentovan na naučnom skupu u Puli u Hrvatskoj.

“Istu situaciju imate u Hrvatskoj, gdje tamošnji meinstrim mediji konstantno negiraju da se sluša narodna muzika, što je neistina”, naveo je Vidaković.

Socijalni antropolog Andrej Metel sa Univerziteta Komenski u Bratislavi je u svojoj recenziji kao posebnu vrijednost Vidakovićeve knjige naveo što monografija ne boluje od uobičajenih bolesti socioloških studija da su napisane apstraktnim jezikom, već da svoju interpretaciju jugoslovenske verzije socijalizma predstavlja kroz prizmu popularne muzike i njenog mjesta u savremenom društvu u obliku jasne i dokumentovane priče.

Etnomuzikolog Damir Galijašević u svojoj recenziji za Vidakovića kaže da je svoje zaključke na pojave koje su obilježile jugoslovensko muzičko stvaralaštvo vrlo ilustrativno ispričao običnom čovjeku pri tome ne izlazeći iz okvira naučnog djela, sve argumentujući raritetnim fotografijama i informacijama iz neposrednih razgovora sa učesnicima događaja o kojima govori.

Damir Galijašević, socijalni antropolog

Izdavač knjige “Samoupravljači između čekića i srpa – novi muzički narativi u jugoslovenskom samoupravljanju” je Naučno udruženje “Sociološki diskurs” iz Banjaluke. 

Foto: srna.rs, rtvdoboj.org

Izvor: SRNA

Prethodni članakDOBOJ: Sloga domaćin Ljubiću, Željezničar Čelincu
Naredni članakVišković: Srpska ima dovoljne količine i stabilno snabdijevanje električnom energijom