Ne postoji bezopasna pirotehnika“ naziv je predavanja, koga su pripadnici Policijske uprave Doboj održali đacima Osnovne škole „Dositej Obradović“ u ovom gradu. Cilj ovog predavanja je da se djeca školskog uzrasta upoznaju o mogućim posljedicama, koje nastaju nestručnim rukovanjem pirotehničkim sredstvima.

Učenici dobojske Osnovne škole „Dositej obradović“ priznaju da koriste petarde tokom decembra i januara, za vrijeme božićnih i novogodišnjih praznika. Kažu najčešće koriste petarde tzv. prvog razreda, koje kupuju u radnjama namijenjenim za njihovu prodaju i to najčešće u pratnji roditelja.

Iz ove obrazovne ustanove ističu da nisu imali slučajeva da su djeca donosila u školu pirotehnička sredstva. Osim predavanja, koje organizuje Policijska uprava Doboj i u školi i u sklopu plana i programa tokom decembra i januara razgovaraju o posljedicama do kojih može dovesti nestručna upotreba pirotehničkim sredstvima.

-Cilj predavanja je bio da se djeca upoznaju sa svim onim što je negativno, a što je vezano za nestručnu upotrebu pirotehničkim sredstvima. To se odnosi na kobne posljedice za djecu kao što su opekotine ili teže povrede. Tako da se to provlači kroz mjesece decembar i januar za vrijeme nastavnog procesa kroz časove odjeljenske zajednice – izjavila je Selma Čabrić, pomoćnik direktora Osnovne škole „Dositej Obradović“ Doboj.

Selma Čabrić, pomoćnik direktora Osnovne škole „Dositej Obradović“ Doboj

Iz dobojske poilcije kažu da je u ovoj godini u znatnoj mjeri bilo manje upotrebe pirotehničkih sredstava. Ranijih godina imali su slučajeve gdje je upotreba pirotehničkih sredstava dovela do kobnih posljedica.

-Prošle godine nije bilo takvih slučajeva, a imali smo isto ovakva slična predavanja ili aktivnosti. Kao rezultat te naše aktivnosti, a i vjerovatno svijesti građana bilo je u znatno manjoj mjeri upotrebe pirotehničkih sredstava, tako da nije bilo posljedica prošle godine. U nekim ranijim godinama bilo je nekoliko tih nemilih slučajeva – rekao je Damjan Trifunović, isnpektor u Sektoru policije Policijske uprave Doboj.

Damjan Trifunović, isnpektor u Sektoru policije Policijske uprave Doboj

Amputacija prstiju, opekotine različitog stepena, gubitak sluha, povreda oka – do ovih posljedica može dovesti nestručna upotreba pirotehničkim sredstvima. To itekako znaju zaposleni u dobojskoj Službi hitne pomoći.

-To više nisu one male petardice koje su se nekada koristile. Danas ljudi jednostavno ostanu bez prstiju jer im petarda pukne u ruci. To se jako često dešava i nije to samo slučaj kod djece već i kod odraslih osoba. Smatram da roditelji ili punoljetne osobe treba da budu primjer maljoljetnicima, odnosno djeci. Njima to jeste sve zanimljivo, ali svakako da su bolja opcija prskalice. Pored povreda koje nastaju često se dešava da dođe i do požara, pa su time i posljedice dalekosežnije kako po zdravlje, tako i po imovinu – izjavila je dr Milica Gavela, Služba hitne pomoći Doboj.

dr Milica Gavela, Služba hitne pomoći Doboj

Osim predavanja dobojska policija provodi pojačanu kontrolu radnji, koje se bave prodajom pirotehničkih sredstava. Prodavati pirotehniku mogu samo osobe starije od 18 godina u periodu od 15. novembra do 31. januara naredne godine.

Foto: rtvdoboj.org

Izvor: RTV Doboj

Prethodni članakSanja Vulić ulazi u poslaničke klupe
Naredni članakVrijeme: Sutra ujutru slab snijeg, u drugom dijelu dana sunčano