Znatan dio pravnih nametanja visokih predstavnika, koja su bila političkog karaktera, trebalo bi da bude izbrisan iz novog ustava Republike Srpske, izjavio je predsjednik Radne grupe za izradu novog ustava Vitomir Popović.
“To mi je posebno zadovoljstvo, jer ne može stranac da dođe i da nam interveniše u zakonodavstvu i Ustavu kao najvišem pravnom aktu”, rekao je Popović novinarima u Doboju, gdje je danas održana javna rasprava o Nacrtu ustava Srpske.
On je ponovio da bi Srpska u narednom periodu trebalo da usvoji moderan ustav u skladu s kojim će biti očuvane postojeće i vraćene ranije oduzete nadležnosti Srpske.
U pogledu vraćanja nezakonito otetih nadležnosti Srpske, Popović je napomenuo da će novim ustavom biti tretiran i odnos prema Vijeću naroda, koje je takođe nametnuto.
“I Sud BiH je izgubio smisao svog osnivanja. Srpska jeste prihvatila da se on formira, ali ne sa ovakvim nadležnostima i ovlaštenjima, te vidovima zloupotrebe prava koje se najplastičnije mogu uvidjeti na slučaju predsjednika Srpske Milorada Dodika”, pojasnio je Popović.
Popović je rekao da će u skladu sa novim ustavom Srpske njen glavni grad biti Banjaluka, a Pale prijestonica.
“Svi će u skladu sa novim ustavom biti ravnopravni, jednaki, imaće pravo da biraju i budu birani”, dodao je Popović.
On je konstatovao da je sazrelo vrijeme za usvajanje novog Ustava Srpske, čija će osnova biti stari republički ustav, donesen 1992. godine, te da će sve primjedbe, prijedlozi i sugestije sa javnih rasprava biti prenijete Odboru za ustavna pitanja Narodne skupštine.
“Cilj je da nakon toga zajedno doprinesemo izradi konačne verzije novog ustava Srpske koji bi usvojila Narodna skupština ili da se o tome odluči putem referenduma”, naveo je Popović.
Popović je podsjetio da je stari ustav pretrpio brojne izmjene, među kojima su i one nakon intervencija visokih predstavnika, koje su znatno poremetile unitrašnju strukturu i dovele u pitanje niz nadležnosti Republike s ciljem da se ona razvlasti.
Javna rasprava o Nacrtu ustava Srpske u Doboju održana je u prostorijama lokalne Skupštine, a prisustvovali su predstavnici Doboja u lokalnoj i republičkim vlastima, kao i u zajedničkim institucijama na nivou BiH, te brojni građani.
Narodna skupština Republike Srpske je na sjednici 13. marta donijela Odluku o utvrđivanju Nacrta ustava Republike Srpske.
Zaključkom Narodne skupštine, koji je usvojen na istoj sjednici, Nacrt ustava upućen je u javnu raspravu koja treba da bude sprovedena u roku 30 dana.
Za organizovanje i sprovođenje javne rasprave zadužen je Odbor za ustavna pitanja Narodne skupštine Republike Srpske, koji se istovremeno obavezuje da po njenom završetku utvrdi Prijedlog ustava Republike Srpske i dostavi ga Narodnoj skupštini.
Foto: srna.rs
Izvor: SRNA