Delegacija Republike Srpske i predsjednik i odbornik Demokratske partije Srba u Severnoj Makedoniji Ivan Stoilković i Miroslav Tričković prislužili su danas svijeće i položila ruže u Ulici Gorana Nikolića, koji je kao borac Vojske Republike Srpske poginuo u maju 1993. godine na dobojskom ratištu.

U delegaciji Republike Srpske bili su ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Željko Budimir, savjetnik predsjednika Republike Srpske Nina Sajić, zamjenik ministra odbrane u Savjetu ministara Aleksandar Goganović, šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić i delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević.

Goran Nikolić rođen je u Kumanovu, u Makedoniji. Srbin je po majci, pravoslavac po vjeroispovijesti, a patriota u duši, srcu i uvjerenju.

Početkom građanskog rata u BiH, sa tek dvadeset godina života, Goran je donio odluku da se kao dobrovoljac javi u redove Vojske Republike Srpske. U maju 1992. stigao je u Banjaluku.

NJegove sestre danas kažu da je Maki, kako su ga zvali saborci, bio nepokolebljiv u odluci da pomogne braći u Republici Srpskoj. Porodica je to prihvatila, nadajući se da će Goran nakon rata ostvariti svoju veliku želju da zauvijek ostane u Republici Srpskoj i ovdje stvori porodicu.

O njegovoj ljubavi prema srpskom narodu govori i podatak da je Goran svoje prezime Nikolovski zvanično promijenio u Nikolić.

Maki je ostao zauvijek u Srpskoj, ali kao besmrtni heroj i legenda. Borio se u bataljonu Vojne policije Prvog krajiškog korpusa, i s njima je prošao cijelu bitku za Koridor, najslavniju epopeju Odbrambeno-otadžbinskog rata u Srpskoj. Tu su saborci stekli apsolutno povjerenje u njega, ističući da je bio izuzetno hrabar, pouzdan i nesebičan borac i prijatelj.

Goranova jedinica je 1993. raspoređena na područje poluopkoljenog Doboja. Maki je i na tom ratištu, ne štedeći ni sebe ni svoj život, bio u prvim redovima. Otišao je u legendu u avgustu 1993. godine dok je pokušavao da sa vatrene linije izvuče tijelo poginulog druga. Životom je stao iza devize koje su se čvrsto pridržavali u jedinici da nikada neće ostaviti ni ranjenog niti mrtvog saborca.

Sahranjen je na groblju u rodnom Kumanovu. Porodica je na spomeniku ispisala ime i promijenjeno prezime svog Gorana, ispod kojeg stoji i ponosna, skromna rečenica: “Borac Republike Srpske”.

Sjećanje na Gorana Nikolića njeguju mnoge Dobojlije čije je domove branio u poluopkoljenom Doboju.

Da nikada neće biti zaboravljena žrtva ovog plemenitog mladića potvrđuje i to što jedna od gradskih ulica nosi njegovo ime, a u čast ovog hrabrog dobrovoljca iz Kumanova uskoro će biti otkriveno i spomen-obilježja s njegovim likom, jer položiti život za otadžbinu u kojoj živiš je hrabrost i podvig, a odazvati se za odbranu roda iz sigurne luke rasijanja je herojstvo dostojno antičkih besmrtnika.

U Republici Srpskoj to se ne zaboravlja. 

Foto: srna.rs

Izvor: SRNA

Prethodni članakDOBOJ: Nova bolnica u funkciji do kraja godine (FOTO)
Naredni članakDOBOJ: Dodik: Sabor mi dao snagu da se i dalje borim za Republiku Srpsku