Kod Memorijalnog spomen-obilježja borcima poginulim u Drugom svjetskom ratu u dobojskom Parku narodnih heroja danas su, povodom 23. avgusta, Dan ustanka naroda dobojskog kraja, položeni vijenci i odata počast poginulim borcima i civilima.

Sa skupa je poručeno da od zaborava treba sačuvati istorijske činjenice, te ih odbraniti od revizionizma u okolnostima rastućeg fašizma i nacizma u Evropi i svijetu.

Predsjednik SUBNOR-a Doboj Dalibor Đurić rekao je da je prva ustanička puška odjeknula 23. avgusta 1941. godine u Osječanima da bi dan kasnije ustanički oslobodilački odredi iz ozrenskog mjesta Preslica krenuli u pravcu Maglaja, Gračanice i Doboja.

“Tradiciju je bitno sačuvati, da znamo šta je to antifašizam, zašto su se ti ljudi borili, a to je prije svega sloboda”, rekao je novinarima Đurić, koji je istoričar.

Đurić je ukazao na obavezu pijeteta prema stradalim precima koji su nosili ustanak, dodajući da je to dominantno bio srpski narod, o čemu svedoči i ploča sa 111 strijeljanih ustanika, od kojih je 110 Srba i jedan Hrvat.

Odgovarajući na pitanja novinara, Đurić je rekao da su antifašistički pokreti bili oni koji su nosili ideju slobode i borbe protiv okupatora.

Potpredsjednik dobojskog SUBNOR-a i sociolog Davor Vidaković poručio je da su fašistički pokret činili i oni koji su pristali da budu okupirani i poručio da je slobodarska antifašistička borba potrebna i danas kada se “bauk `svastike` nadvio nad cijelim svijetom, ne samo Evropom”.

“I danas na sceni imamo ljude koji smatraju da je u redu da budu okupirani, da trebamo od nekoga slušati kako i šta trebamo da radimo”, istakao je Vidaković.

On je dodao da su u Doboju podmladili i angažovali rad SUBNOR-a na širenju antifašističke ideje kod mladih, kako bi ih upozorili na ogromna ljudska stradanja zbog suludih ideja fašizma i nacizma.

Član SUBNOR-a iz dobojskog naselja Mala Bukovica Muhamed Begović rekao je da mještani održavaju spomen-groblje partizana tog kraja kako bi bilo podsjetnik mladim generacijama na istorijske okolnosti sa kojima su se nosili njihovi preci.

Kod Memorijalnog spomen-obilježja vijence su položile delegacije SUBNOR-a iz Doboja, Maglaja i Gračanice.

Ustanički oslobodilački odredi u noći između 23. i 24. avgusta 1941. godine iz ozrenskog mjesta Preslica krenuli u pravcu Maglaja, Gračanice i Doboja.

Tada su ustanici uništili vagone naoružanja i vojne opreme fašista, smještene u dobojskim naseljima Usora i Baree koji su bili namijenjeni za Istočni front, što je u to vrijeme bila najveća diverzija u tada pokorenoj Evropi.

Uslijedila je odmazda nad 111 ustanika, od kojih je 110 Srba, koje je ustaški prijeki sud u Doboju u septembru 1941. godine osudio na smrt i strijeljao.

Polaganjem vijenaca i cvijeća počast poginulim borcima i civilima u Drugom svjetskom ratu odata je i kod spomen-obilježja na Preslici. Na skupu se prisutnima obratio potpredsjendik Vlade Republike Srpske i ministar pravde Miloš Bukejlović, koji je istakao unačaj ovog važnog datuma za Doboj i okolinu.

Počast svim pogonulim borcima i civilima juče je odata i na Brezicima, gdje je bila smještena ustanička bolnica, kao i u Osječanima, gdje je ispaljena prva ustanička puška.

Foto: rtvdoboj.org/Ustupljene fotografije

Izvor: SRNA

Prethodni članakDanijel Šarić: Doboj je rukometni centar regiona
Naredni članakDOBOJ: Ministar Bukejlović na obilježavanju 83 godine od ustanka u Drugom svjetskom ratu (FOTO)