Polaganjem vijenaca kod Spomen-kosturnice u Parku narodnih heroja u Doboju danas je, povodom Dana borca – 4. jula, odata počast poginulim borcima i civilima u Drugom svjetskom ratu.
Predsjednik dobojskog Udruženja antifašista i boraca NOR-a Novak Radojčić izrazio je zabrinutost zbog sve učestalije revizije istorije i preispitivanja ideologije NOR-a od struja čije su nacističke i fašističke ideje poražene u Drugom svjetskom ratu.
“Te struje su jake u BiH, ali izuzetno jake u susjednoj Hrvatskoj u kojoj se mjesta stradanja žrtava fašizma obilježavaju selektivno, dirigovano i pod jakom palicom državnog vrha, a sa selektivnom istinom”, rekao je Srni Radojčić.
On je naveo da je u takvim okolnostima neophodno obilježavati Dan borca i ukazivati mladim naraštajima da se prošlost ne smije zaboraviti.
Radojčić je zahvalio dobojskoj Gradskoj upravi što podržava lokalno Udruženje antifašista i boraca NOR-a u tim aktivnostima.
On je podsjetio da je Doboj zbog svoje geostrateške važnosti u Drugom svjetskom ratu bio važno uporište ustaško-domobranskih i njemačkih snaga protiv kojih se narod dobojsko-ozrenskog kraja borio sve do oslobođenja grada 17. aprila 1945. godine.
“Od zaborava moramo sačuvati i podatak da je na području dobojskog naselja Boljanić bio aerodrom sa kojeg su saveznički avioni tokom 1944. i 1945. godine u više navrata evakuisali oborene američke pilote, koje je spasavao narod dobojsko-ozrenskog kraja”, naveo je Radojčić.
Obilježavanje Dana borca u Doboju, u organizaciji Udruženja antifašista i boraca NOR-a, počelo je jutros polaganjem vijenaca na Partizanskom groblju u naselju Rudanka, a biće završeno večeras polaganjem vijenaca i cvijeća na Partizanskom groblju u naselju Ritešić.
Ispod humke Spomen-kosturnice sahranjeno je 184 učesnika NOR-a, od kojih je i pet narodnih heroja dobojskog kraja.
Na jednom spomen-obilježju ispisana su imena 111 učesnika ustanka iz 1941. godine, koji su tokom oktobra te godine na prevaru pohvatani, a zatim i strijeljani, nakon što ih je osudio ustaški prijeki sud.
U NOR-u i partizanskim odredima u Drugom svjetskom ratu sa dobojskog područja učestvovalo je 4.250 boraca, od kojih je 650 poginulo u borbama, a u jasenovački i u druge ustaško-fašističke koncentracione logore odvedeno i ubijeno 660 boraca i civila.
Foto: srna.rs
Izvor: SRNA