Gradski duvački orkestar iz Doboja, koji ove godine proslavlja 100 godina postojanja, obilježiće sutra Međunarodni praznika rada tradicionalnim prvomajskom urankom, najavio je kapelnik Goran Mitrović.
Mitrović je rekao Srni da je prvomajski uranak gotovo stogodišnja tradicija i stoga vrlo važan za duvački orkestar, te da ne odustaju od manifestacije koja se rijetko njeguje i van prostora BiH.
“Za svaki Prvi maj, od 5.00 časova uz koračnicu i odgovarajuću kompoziciju krećemo ispred Vatrogasnog doma, obilazimo sva gradska naselja vodeći računa gdje su stariji stanovnici. Dočekani smo vrlo prijatno, u nekim naseljima ustaju i prije nas, kao u naselju Potkamen”, istakao je Mitrović i dodao da nerijetko budu i darivani.
On je naveo da vode računa i o nekadašnjim članovima ovog orkestra i njihovim porodicama.
Mitrović je rekao da je ugodno iznenađen i odnosnom mladih prema obilježavanju Prvog maja, s kojima se susreću u ranim jutarnjim časovima dok polaze na neko od izletišta.
Prema njegovim riječima, orkestar organizuje i Đurđevdanski uranak, koji je malo prisniji s obzirom da dobiju poziv od ljudi koji proslavljaju tu krsnu slavu.
Gradski duvački orkestar, kao orkestar za “svadbe i sahrane”, raspolaže raznolikim i širokim repertoarom, te uz marševe, domaće i strane koračnice nastupaju i sa svadbarskom i narodnom muzikom, a Mitrović je naveo da po zahtjevu ili potrebi, napiše i aranžira odgovarajuću kompoziciju.
Mitrović, koji je i profesor muzike, rekao je da je muzika postala njegov životni poziv zahvaljujući nesebičnim članovima ovog orkestra čijem radu se priključio 1998. godine.
“Kada sam 1998. godine došao u orkestar bilo je to nešto posebno i nesvakidašnje. Fascinirala me ta količina zvuka koji je bio glasan i svuda oko mene”, naglasio je Mitrović.
On je pojasnio da su zahvaljujući članovima orkestra poput Želimira Pintera i Vlade Kopića, probe prerasle u druženje, a muzika postala njegov životni poziv i da tu ljubav nastoji da prenosi na mlađe generacije.
Orkestar broji 10 stalnih članova, od instrumenata zastupljene su četiri trube, dva tenora, jedan klarinet, veliki i mali bubanj i bas tuba.
Kao kapelnik, Mitrović ističe da se trudi da je svima na raspolaganju.
“Orkestar je organizovao besplatna školu trube, stalno se primaju novi članovi koji na korištenje dobiju neki od orkestarskih instrumenata, kao i besplatne časove, a ujedno postaju i članovi orkestra”, pojasnio je Mitrović.
Utorkom se u prostorijima Vatrogasnog doma organizuju probe, a zainteresovana lica sa Gradskim duvačkim orkestrom mogu stupiti u kontakt i putem “Fejsbuk” stranice.
“Orkestar ne prima platu, izuzev dnevnice od svirke, i od toga se ne može živjeti. Ono što je fascinantno i što nas karakteriše jeste da smo svi ovdje iz ljubavi prema muzici i to treba nastaviti njegovati”, istakao je Mitrović.
On je naveo da rad orkestra odnedavno finansijski podržava gradonačelnik Doboja Boris Jerinić i da su zahvaljujući tome obnovljene prostorije, nabavljeni instrumenti, a orkestar je jednoobrazno obučen.
Mitrović je naveo da nastupaju na festivalima, od kojih je izdvojio Jajce i Travnik, gdje su počasni gosti, te da na najbolji način promovišu svoju lokalnu zajednicu.
Prema njegovim riječima, okolnosti sa virusom korona spriječile su ovaj orkestar da obilježi svoj jubilej, 100 godina postojanja, na način da organizuju prijem, manifestaciju i defile uz učešće duvačkih orkestara iz Banjaluke, Jajca, Travnika, kao i drugih gradova.
Mitrović je napomenuo da je Gradski duvački orkestar osnovan 1920. ili 1921. godine u okviru društva “Soko”, pod vođstvom dirigenta Antonija Skutarija, i da je dosta brzo osposobljen za nastupe na manifestacijama.
Od tada, mnogobrojni nastupi duvačkog orkestra uticali su i doprinosili obogaćivanju sadržaja kulturno-zabavnog života u Doboju.
Foto: rtrs.tv/srna.rs
Izvor: SRNA