Advokat Siniša Đorđević, branilac Vladimira Stanimirovića, osumnjičenog da je uputio prijetnje ministru bezbjednosti u Savjetu ministara Nenadu Nešiću i poslaniku u Parlamentarnoj skupštini BiH Sanji Vulić, izjavio je Srni da će danas pred Sudom BiH biti održano ročište po prijedlogu Tužilaštva za određivanje pritvora.
Đorđević je istakao da je potpuno nevjerovatno da zahtjev Tužilaštva za određivanje pritvora njegovom branjeniku uopšte može da egzistira i to iz razloga, kako je navedeno, da bi, ukoliko bi bio pušten na slobodu, mogao da utiče na svjedoke, a pri tom uopšte nije navedeno koje.
“Uspostavljena praksa Suda i Tužilaštva BiH, pa i Ustavnog suda BiH i svih sudova jeste da ukoliko dođe do takvog razloga za određivanje protvora, onda se u tom slučaju mora navesti ko su svjedoci, gdje se nalaze, kako se zovu i na koji način bi naš branjenik ili bilo ko drugi na njih mogao da utiče. Pošto toga nema u zahtjevu, nema osnova za određivanje pritvora”, pojasnio je Đorđević.
On je naveo za Srnu da se pritvor traži i iz razloga da bi se, kako je navedeno, “održao integritet krivičnog postupka”, a takav razlog za određivanje pritvora uopšte ne postoji.
“Mi ćemo na današnjem ročištu, zakazanom za 13.00 časova, istaći da takav razlog za određivanje pritvora ne postoji, da je to čista izmišljotina i glupost. Takođe, još jedan od apsurdnih razloga za određivanje pritvora je da naš branjenik bude u pritvoru dok se ne završi vještačenje njegovih kompjutera”, istakao je Đorđević, upitavši kako on može doći do kompjutera, ako su oni izuzeti i vrši se vještačenje.
On je naglasio da je advokatskom timu, kao i samom Stanimiroviću u interesu da se što prije izvrši vještačenje kompjutera i da se vidi da stvarno postoje krivične prijave koje je on podnosio, ali protiv sasvim drugih osoba koje su iz njegovog bliskog poslovnog okruženja, a koje su na neki volšeban način dobile sadržaj prijetnji upućenih Vulićevoj i Nešiću.
Advokat Đorđević je ocijenio da je iz svega navedenog sasvim jasno da je cijela ova situacija totalni apsurd, još ako se tome doda da su Vulićeva i Stanimirović nerazdvojni prijatelji već 20 godina i ako može postojati bliskiji odnos između dvoje ljudi onda je to njihov odnos koji jedno drugo oslovljava riječima brate i sestro.
On je naveo da se u spisu nalaze i izjave Nešića i Vulićeve, koji znaju da taj čovjek nije njima uputio prijetnje i traže da se obustavi postupak protiv njega.
“Ne znam iz kojih razloga tužilac to uopšte nije uzeo u obzir, jer ovo krivično djelo za koje se naš branjenik sumnjiči može se voditi samo po prijedlogu oštećenog. Oštećenog ovdje nema i postupak se ne može pokrenuti. Ali, prema mišljenju naše advokatske kancelarije, ovdje se na neki način, iz nama nepoznatih razloga, pokušava politička ili neka druga situacija prebaciti na teren pravosuđa, što je potpuni apsurd”, istakao je Đorđević.
On je rekao da je interes advokatskog tima da se saslušaju Nešić i Vulićeva na okolnost da li oni žele sudski da gone Stanimirovića i da se što prije izvrši vještačenje kompjutera.
“Naravno, da je onima koji su sve ovo uradili u interesu da se naš branjenik sada drži u pritvoru, da se slegne prašina, ali nadam se da će se u Sudu BiH, u kojem sigurno ima časnih i dobrih sudija, sa gađanjem odnositi prema ovom zahtjevu Tužilaštva BiH s obzirom na sadržinu koju su naveli”, zaključio je advokat Đorđević.
Tužilaštvo BiH uputilo je prijedlog za određivanje mjere pritvora za osumnjičenog Vladimira Stanimirovića /38/ rođenog u Doboju, državljanina BiH i Srbije.
“Pritvor je predložen iz razloga propisanih u članu 132 stav 1 tačke b) Zakona o krivičnom postupku BiH, a zbog osnova sumnje da je osumnjičeni počinio krivično djelo ugrožavanje bezbjednosti iz člana 150 stav 2 u vezi sa stavom 1 Krivičnog zakonika Republike Srpske, a sve u vezi sa članom 7. stav 1. tačka b) Zakona o Sudu BiH”, navodi se u saopštenju.
Direktor Centralne harmonizacijske jedinice Ministarstva finansija i trezora u Savjetu ministara Vladimir Stanimirović /38/ lišen je slobode 21. avgusta zbog postojanja osnovane sumnje da je počinio krivično djelo ugrožavanje bezbjednosti, odnosno prijetnji upućenih ministru bezbjednosti u Savjetu ministara i poslaniku u Parlamentarnoj skupštini BiH, saopšteno je iz Tužilaštva BiH.
Foto: rtrs.tv/Arhiva
Izvor: SRNA