Ćirilica nije arhaizam i mora se učiniti popularnom, a porodica i škola imaju značajnu ulogu u podizanju pismenosti i kulture, rekla je Srni profesor srpskog jezika i književnosti u dobojskoj Ekonomskoj školi Željka Damjanović.

“Priča o jeziku je više od ličnih sklonosti prema predmetu srpski jezik i književnost. Jezik se mora pravilno koristiti u svakom obliku rada i zadatak svih nas je da od samog početka kod djece formiramo odnos prema jeziku, kulturi govora i lijepom ponašanju”, istakla je Damjanovićeva.

Damjanovićeva, koja je i dobitnik Svetosavske nagrade u oblasti srednjeg obrazovanja i vaspitanja za školsku 2019/2020. godinu, rekla je da govoriti srpskim jezikom i pisati ćirilicom predstavlja neodvojiv proces.

“Ćirilica nije arhaizam i mora se učiniti popularnom. Danas je vidljiv pomak u tom pravcu u odnosu na period od prije desetak godina kada je gotovo bilo sramota pisati ćirilicom, jer tada to nije bilo popularno”, navela je Damjanovićeva.

Prema njenim riječima, voljeti svoj narod, srpski jezik i pismo podrazumijeva i kontinuirani rad na sebi, a poznavanje svog jezika je osnova svega, što treba pokazivati ličnim primjerom.

Ona je napomenula da je porodica, osnov svega, jer se iz kuće grade određene sistemske vrijednosti koje se kroz sistem obrazovanja samo nadograđuju.

Damjanovićeva je ukazala na činjenicu da u srednju školu dolaze “izgubljena” djeca, ali da će učenici lako prihvatiti i pozitivne vrijednosti ako su u razredu najmanje dva učenika koji u sebi nose taj sistem.

Misija prosvjetnih radnika je, kako je pojasnila, da učenike usmjere na to da budu dobri ljudi, te da kao vrijednost nametnu to da im stečeno znanje u procesu obrazovanja niko ne može uzeti.

Ona je navela i da su mladi ljudi veoma kritični, kako prema nastavnicima, tako i prema spoljnoj sredini, te da nije tačno da samo prate rijaliti programe, iako ima i toga, ali su vrlo svjesni i lijepe riječi, kao i društva u kome se nalaze.

“Na nama je da ih usmjerimo na ono što je dobro”, rekla je Damjanovićeva i istakla značaj vannastavnih aktivnosti za popularizaciju ćirilice u periodu multimedija.

Ona je dodala da kod učenika najviše voli kada pokažu zanimanje, pitaju, imaju mišljenje ili neslaganje o određenoj oblasti, što moraju da argumentuju činjenicama.

Dobojska Ekonomska škola prošle godine promovisala vlastitu “Viber” aplikaciju “Pravopis četbot”. Ova škola organizuje i konkurs za najljepši ćirilični rukopis, u toku su pripreme đaka za tri onlajn priredbe u saradnji sa Srpskim centrom u Beču, a u kalendaru za učenike srednjih škola uvrštena je i smotra recitatora.

Damjanovićeva je navela da s ciljem popularizacije kulture govora, ali i stranih jezika, u ovoj školi uskoro sa radom počinju ruski i grčki kutak.

Foto: opstinastanari.com

Izvor: SRNA

Prethodni članakDOBOJ: Od sutra obavezno zakazivanje pi-si-ar testiranja
Naredni članakĐoković sutra kreće po devetu titulu u Melburnu