Prava lica sa invaliditetom su zakonski zagarantovana, a problem nastaje zbog nepoznavanja ili izbjegavanja njihove primjene, izjavila je
Čolićeva, koja je viši stručni saradnik za inkluziju učenika sa posebnim obrazovnim potrebama, rekla da su vidljivi pomaci u ovoj oblasti u odnosu na stanje od prije pet godina, ali da stanje nije zadovoljavajuće.
“I dalje je najveći problem arhitektonska barijera u osnovnim i srednjim školama i na fakultetima”, rekla je Čolićeva novinarima u Doboju prije početka okruglog stola “Mladi i obrazovanje, važnost razumne prilagodbe za adekvatnu primjenu člana 24 UN konvencije”.
Prema njenim riječima, resorno ministarstvo intenzivno radi da se svake godine izdvajaju veća sredstva za potrebe asistenta u nastavi za učenike sa smetnjama u razvoju, kojih je, nažalost, sve više.
“Ono što se omogućava je i da se povećava obuhvat djece sa smetnjama u redovne škole, a ne specijalne, koje u Srpskoj imamo četiri”, navela je Čolićeva.
Predsjednik Odbora za praćenje primjene člana 24 UN konvencije o pravima osoba sa invaliditetom za koaliciju regije Doboj Jelena Mišić pohvalila je dobojsku Osnovnu školu “Vuk Stefanović Karadžić” u omogućavanju arhitektonske pristupačnosti i drugih sadržaja, dok su ona kod ostalih osnovnih i srednjih škola djelimična ili nikakva u slučaju Medicinske škole.
Direktor Osnovne škole “Vuk Stefanović Karadžić” LJubiša Blagojević rekao je da inkluzija nije samo rješavanje arhitektonskih barijera, već zahtijeva i angažovanje asistenata u nastavi u osnovnim i srednjim školama, kao i obezbjeđivanje odgovarajućih didaktičkih materijala koji su skupi, a mogu se nabaviti samo u Srbiji i Hrvatskoj.
On je pohvalio resorno ministarstvo po pitanju nastavnih planova za djecu sa poteškoćama koja se primjenjuju od ove godine.
Foto: rtvdoboj.org
Izvor: SRNA