БОЉАНИЋ, 3. ОКТОБРА /СРНА/ - Градоначелник Добоја Борис Јеринић и предсједавајући Савјета министара Зоран Тегелтија на изложби посвећена мисији "Халијард" у Основној школи "Петар Петровић Његош" у Бољанићу на Озрену.

Izaslanik predsjednika Srbije Nikola Selaković izjavio je na otvaranju izložbe posvećene misiji “Halijard” u Boljaniću da su saveznički piloti preživjeli zahvaljujući dobrom srpskom narodu Ozrena i čitavog ovoga kraja.

Selaković je napomenuo da su saveznički piloti isto tako uspjeli da prežive i u Šumadiji i to zahvaljujući dobrim domaćinima i domaćicama u Pranjanima i u drugim krajevima Srbije, te istakao kako to nisu radili po naredbi i iz moranja.

“Tada su to bili američki avijatičari, ali i britanski i kanadski, oni koji su vršili napade na fašističke jedinice na Balkanu i koji su spasavani i ostali u životu zahvaljujući našim precima, našim sunarodnicima”, rekao je Selaković.

On je istakao da je ovo jedna od onih stranica naše prošlosti o kojima nije bilo prilike mnogo da se nauči i čita u prethodnih 76 godina, ali se dokazalo da je pravda, iako je spora, dostižna.

Na izložbi u Osnovnoj školi “Petar Petrović NJegoš” u Boljaniću, koja svjedoči kako je tekla operacija spasavanja i evakuacije savezničkih pilota, Selaković je rekao da ona svjedoči i o ljudima koji su učestvovali, komandantima vojnih formacija koji su organizovale operaciju evakuacije.

Selaković je rekao da je jedan od najvećih srpskih državnika u istoriji, Nikola Pašić rekao: “Ako ne znaš kako, onda samo sa narodom, uz narod i za narod”, što upravo čine i čelni ljudi iz Srbije i Republike Srpske, koji rade za svoj narod.

On je podsjetio da Srbija i Srpska danas zajednički obilježavaju i teške i slavne datume i ličnosti iz svoje prošlosti, što će nastaviti i u budućnost.

Gradonačelnik Doboja Boris Jerinić ukazao je da je iz Boljanića bilo teže organizovati polijetanje nego iz Pranjana u Srbiji, budući da je slobodarski srpski narod na junačkom Ozrenu bio u puno težim uslovim s obzirom da je na manje od 500 metara bila NDH, saveznička država fašističke NJemačke.

Jerinić je istakao da su ljudi, koji su u misiji za slobodu imali nesreću da budu oboreni, zahvaljujući dobrim domaćinima u Boljaniću, Pranjanima, na Zlatiboru napojeni, nahranjeni i deportovani u Bari, a odatle vraćeni u SAD.

“Kao što je za osam dana u Boljaniću otvoren aerodrom, za osam dana smo uspjeli da se organizujemo i napravimo spomenik. To ima simboliku i zahvaljujem se svima koji su učestvovali i 24 sata neprekidno bili na terenu. To pokazuje, kada smo okupljeni i znamo šta hoćemo, da za kratko vrijeme možemo da napravimo ovako nešto, čim mogu da se diče Boljanić, Doboj, Republika Srpska i srpski narod”, rekao je Jerinić.

On je ukazao da je obaveza da se na istom mjestu okupe i naredne godine, kao i da se napravi memorijalni centar sličan ili isti onome u Pranjanima.

U Osnovnoj školi “Petar Petrović NJegoš” u Boljaniću na Ozrenu postavljena je izložba posvećena misiji “Halijard” u kojoj je sa improvizovanog aerodroma u ovom mjestu spašeno 60 savezničkih pilota tokom 1944. i 1945. godine.

Pored Selakovića i Jerinića na ovoj izložbi bio je i predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija.

Prethodno je kod spomen-ploče na mjestu gdje je bio improvizovani aerodrom obilježeno 76 godina od te operacije poznate i kao “Vazdušni most”.

Okupljenima na obilježavanju obratili su se srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović, izaslanik predsjednika Srbije Nikola Selaković, jedan od potomaka, kao i predsjednik Fondacije “Halijarad” DŽon Kapelo koji je zahvalio predstavnicima Srpske za organizaciju ovog događaja. 

Foto: srna.rs

Izvor: SRNA

Prethodni članakDOBOJ: Džudisti iz JK Athlete M Doboj osvojili 9 medalja i pehar na prvenstvu RS (FOTO)
Naredni članakDogodilo se na današnji datum, 5. oktobar