Preduzeće “Željeznice Republike Srpske” uspješno je ispunilo svoj dio obaveza iz ugovora o restruktukurisanju ove kompanije i sada predstoje aktivnosti na revitalizaciji željezničke infrastrukure, te vučnih i vučenih kapaciteta u putničkom i teretnom saobraćaju, izjavio je Srni generalni direktor preduzeća Slađan Jović.
Jović je ukazao na potrebu obnove i revitalizacije željezničke infrastrukture, koja je, uprkos pojedinim remontima, zastarjela i dodao da je u tom procesu neophodna podrška Vlade Republike Srpske.
On je naveo primjer Srbije, gdje su željeznice zahvaljujući odličnoj sinergiji sa Vladom postale regionalni brend i sve više se nameću kao ekonomična i prihvatljiva alternativa drumskom saobraćaju.
“Srbija će do kraja godine pustiti u saobraćaj prugu Beograd-Subotica, obezbijedili su putničke garniture vozova proizvedene u Austriji, a na homologaciju čeka i prvi kineski voz”, ukazao je Jović.
Prema njegovim riječima, o primjerima dobre prakse razgovaraće se već 11. i 12. septembra u Doboju, kada će “Željeznice Republike Srpske” biti domaćin dvodnevnih željezničkih susreta regije pod nazivom “Jačanje budućih međusobnih odnosa – povezivanje, potrebe i mogućnosti”, koji će okupiti predstavnike željeznica iz Federacije BiH, Srbije i Crne Gore.
Jović je naveo da je riječ o prvoj ovakvoj manifestaciji čiji su domaćin “Željeznice Republike Srpske”, te istakao da te surete ova kompanija organizaciono spremno dočekuje, zajedno sa gradom Dobojem.
“Programom je predviđeno da se 11. septembra u Galeriji dobojskog Centra za kulturu i obrazovanje organizuje izložba fotorafija `Željeznica u Trebinju, Boki kotorskoj i okolini` novinara i publiciste `Železnica Srbije` Josipa Vebera, a 12. septembra i radni sastanak, te obilazak kapaciteta `Željeznica Srpske`”, napomenuo je Jović.
On je istakao da kod željeznica postoji praksa da se kaže kako pruga nema ni početak ni kraj, jedino što svako održava i upravlja dijelom koji mu pripada, te organizuje transport robe i putnika.
Jović je rekao da su “Željeznice Republike Srpske” saobraćajno veoma dobro pozicionirane – kod Novog Grada, Šamca i u Brčkom graniče sa Hrvatskom, u Zvorniku sa Srbijom, pa sva roba u tranzitu kroz BiH mora da prođe kroz Republiku Srpsku.
On je istakao da se, uz povoljan saobraćajni položaj, željeznice u Srpskoj moraju podići na mnogo viši nivo kako ne bi zaostali za trendovima u neposrednom okruženju, te poručio da se u tom pravcu, zajedno sa Vladom Republike Srpske, moraju pronaći sredstva za revitalizaciju i obnovu željezničke infrastrukture.
“Pod broj jedan to je koridor Beograd-Zagreb i to je pruga od Dobrljina, Novog Grada prema Banjaluci. Drugi je Koridor `Pet ce`, od međuentitetske linije sa Maglajom do Šamca. BiH je zajedno sa Srbijom ušla u program revitalizacije pruge od Doboja, Tuzle do Zvornika, koja jedina nije elektrifikovana, a u Srbiji od Brazine do Rume”, naveo je Jović.
Prema njegovim riječima, u “Željeznicama” se prilikom obnove pruga kao prioritetnim rukovode podizanjem bezbjednosti u željezničkom saobraćaju na viši nivo, a potom i da se vrate projektovane optimalne brzine iz ranijeg perioda, koje su do 120 kilometara na čas.
Foto: srna.rs
Izvor: SRNA