Telefon je postao suštinski dio našeg života do te mjere da ga stavljamo pored sebe i kada odemo u krevet. Ali kakav uticaj ovi uređaji imaju na naše zdravlje dok spavamo?

Postoji mnogo mitova o opasnosti zračenja koje emituju pametni telefoni, ali malo je naučnih potvrda o njegovom djelovanju na tijelo. Ruski specijalista za digitalnu dijagnostiku proizvoda Sergej Kuzmenko odgovorio je na ovo pitanje.

“Nema ničeg lošeg u tome da noću držite telefon pored kreveta. Nauka nije pokazala da njegovo zračenje djeluje na tijelo, ona navodi da nije pronađena statistički značajna korelacija između povećanog rizika od razvoja bolesti i upotrebe mobilnih telefona”, kaže Kuzmenko.

Međutim, Kuzmenko upozorava da je vrlo opasno dugo gledati u ekran pametnog telefona prije spavanja, prenosi Sputnjik.

“Prije svega, to je loše za vaš vid. Prebacivanje telefona u režim čitanja ili noćni režim malo smanjuje naprezanje očiju, ali ga ne uklanja”, objasnio je.

“Drugo, to može da izazove poremećaje spavanja, kako sa psihološke tačke gledišta (nervni sistem je napet zbog pročitanih vijesti, mozak pokušava da obradi sve informacije koje je korisnik dobio), tako i sa fiziološke tačke gledišta (osvjetljenost, prema nekim izvještajima, negativno utiče na proizvodnju melatonina, hormona spavanja).

​​Dakle, odlaganje mobilnog telefona sat vremena prije spavanja i podešavanje alarma za sutra je najbolja opcija”, savjetuje Kuzmenko u izjavi za portal RG.

Foto: Depositphotos

Izvor: Glas Srpske

Prethodni članakUskoro misija na Antarktiku: Koliko će velika santa leda uticati na živi svijet?
Naredni članakBritanski astrolog: Nova era počinje 21. decembra, funkcionisaćemo potpuno drugačije