Osim munjevitog uspjeha Tesle i brzog rasta kineskih proizvođača, na tržištu nije bilo velikih priča o uspjehu u autoindustriji u posljednjih 20 godina. Autoindustrija se suočava s nekoliko izazova kojima se, čini se, ne nazire kraj, mada u ovoj sumornoj slici postoje i izuzeci. Dacia je jedna od njih, a sada to želi da postane i Citroen.
Od 2004. godine i lansiranja Logana, niskobudžetna marka Grupe Renault je doživjela veliku transformaciju koja ju je dovela do toga da postane glavni igrač na evropskom tržištu automobila i važan dio globalnih planova širenja francuskog proizvođača automobila.
U 20 godina rada, pravilnog pozicioniranja brenda u kombinaciji s efikasnom strategijom, Rumunima je omogućilo postizanje izuzetno dobrih prodajnih rezultata. Prošle godine Dacia je prodala više od 650.000 automobila u regijama u kojima posluje. Ako posmatramo i Dacijine količine automobila koji se na određenim tržištima starteški prodaju pod znakom Renaulta, brojka od skoro 950.000 prodatih automobila nije ni najmanje za potcenjivanje. Uz sve to, ne zaboravimo da je Sandero daleko najprodavaniji automobil ove godine u Evropi.
Uprkos jasnim pokazateljima i dokazima Dacijinog uspjeha, u posljednjih 20 godina nije bilo drugih proizvođača automobila koji su ponovili ovu formulu. Ovome dodajmo da dio kontinuiranog rasta, koji bilježi rumunski brend u francuskom vlasništvu, sada se preliva i na veće segmente, jer je Duster na vagi za ulazak u “top 10” najprodavanijih modela u Evropi.
Međutim, Dacia dobija rivala koji bi mogao da ponovi ovaj uspjeh ili bolje rečeno kopira njihovu formulu. Pogađate, riječ je Citroenu, koji je za takav poduhvat najbližoj od 15 postojećih Stellantisovih marki, posebno što grupa ima za cilj da se repozicionira i igra igru Dacije s pristupačnim automobilima.
Sve je počelo otkrivanjem četvrte generacije gradskog modela C3, koji po svom konceptu ima sve atribute kao i bestseler Sandero Stepway.
Ovaj hatchback, prvobitno je predstavljen u Indiji i Brazilu koristeći Stellantisovu Smart Car platformu. Zamišljen je kao “globalni” automobil koji će se svidjeti i tržištima u razvoju (Indija, Latinska Amerika) i razvijenim tržištima poput Evrope. Dakle, C3 nije zamišljen samo s Evropom na umu, već sa štedljivijim tržištima u razvoju. To znači niže troškove proizvodnje i nižu konačnu cijenu, što je prvi i možda najvažniji preduslov.
Ova je formula takođe primjenjena na drugu generaciju C3 Aircrossa, koji je sada veći, B-SUV sa 7 sjedišta i relativno je jeftiniji od prethodne generacije. Ova dva modela su dio C-Cubed plana da Citroen postane globalnija i pristupačnija marka automobila.
Takođe, novopredstavljeni Citroen C5 Aircross Concept bi trebalo da bude 95 odsto sličan serijskoj verziji i na nišanu ima Daciju Bigster. Novi C4 će navodno ciljati na Duster.
Za sve ove modele veliki test će prvo biti Francuska, a zatim i Evropa. Postati “nova Dacia” u Evropi može biti mudar, ali i vrlo riskantan potez upozoravaju analitičari.
Citroen je do sada imao specifično pozicioniranje, što bi se reklo negdje u nedefinisanoj sredini, pa iako imaju mnogo širu ponudu automobila, ne treba da čudi da su za 10 mjeseci ove godine prodali 150.000 automobila manje od Dacije, koja u gami ima svega pet modela.
Na račun istorije, imidža i tehnološkog napretka, francuski brend ima sve preduslove da po svojoj formuli ponudi bolje automobile kupcima od Dacije. Međutim, promjena startegije, kako bi se prodalo i zaradilo više, čini se ispravnom, osim ako ne bude promašaj pa je kupci odbace. Takav problem bi vjerovatno bila posljednja stvar koju šefovi u Francuskoj žele na svom stolu, prenosi “AutoBlog“.
Foto: Pixnio
Izvor: Nezavisne