Šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji Mlađen Cicović ocijenio je danas da su odnosi Srbije i Republike Srpske, zahvaljujući odličnoj saradnji najviših zvaničnika, u posljednjih sedam godina bolji nego ikad, a da je odnos Srbije i njen doprinos očuvanju i napretku Republike Srpske velik i nemjerljiv.

– To je, prije svega, rezultat odlične saradnje predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, presjedavajućeg /i srpskog člana/ Predsjedništva BiH Milorada Dodika i predsjednice Republike Srpske Željke Cvijanović, koji su zajedno sa predsjednicima vlada, Anom Brnabić i Radovanom Viškovićem i predsjednicima narodnih skupština kreatori i nosioci najprisnije saradnje – kako u oblasti privrednog razvoja i zajedničkih projekata, tako i na polju zaštite primarnih nacionalnih interesa Srba, ne samo u naše dvije republike, nego i u regionu i potom i u srpskoj dijaspori – rekao je Cicović.

Cicović je, govoreći o temi “Položaj i perspektiva Srba u regionu u kontekstu podrške Srbije i uticaja na položaj srpske zajednice u regionu”, pred Odborom Skupštine Srbije za dijasporu i Srbe u regionu, naglasio da Srpska i Srbija zajednički definišu strateške projekte, zajednički se bore za očuvanje ustavne pozicije Republike Srpske u okvirima BiH, definisane Dejtonskim mirovnim sporazumom, te za očuvanje srpskog nacionalnog identiteta, kulture, jezika i pisma u tim okvirima.

On je ukazao da je, od 2014. godine, Srbija najdirektnije sa više od 59 miliona evra podržala programe i projekte u gradovima i opštinama u Republici Srpskoj, opštinama sa srpskom većinom u Federaciji BiH, te najdirektnije pomogla srpske povratnike u drugim dijelovima Federacije BiH.

Cicović je naveo da su u tom periodu postali vidljivi i brojni infrastrukturni projekti, od mosta između Bratunca i Ljubovije, novog mosta na Rači, najnovih projekata izgradnje “Aerodroma Trebinje”, zajedničke izgradnje hidrocentrala na srednjoj Drini i izgradnje auto-puta Beograd-Sarajevo.

– Ovoj, zaista impresivnoj pomoći i zajedničkim projekatima, valja dodati i brojne primjere odlične, kako institucijalne saradnje skupština, ministarstava, vladinih komisija, odbora, komiteta, savjeta i instituta, tako i privrednih subjekata, ustanova kulture, univerziteta i istaknutih naučnika i umjetnika – rekao je Cicović.

On je naglasio da je za položaj srpske zajednice u regionu veoma važno dosljedno insistirati na sprovođenju dogovorene politike sa Srbijom, vezano za očuvanje nacionalnog identiteta Srba, zaštite i očuvanje srpskog jezika i pisma, poboljšanje demografske slike srpskog naroda, ekonomsko jačanje srpske zajednice i njegovanje kulture sjećanja.

– Veoma je značajno da sva srpska djeca, ma gdje bila, uče iz istih udžbenika, kada je u riječ o nacionalnoj grupi predmeta – srpski jezik i ćirilično pismo, istorija i geografija. U očuvanju naroda i države nema prečeg posla od toga. Ako nam neko drugi bude učio i vaspitavao našu djecu – taj će sutra vladati našim državama. Dakle, od nacionalnog je značaja kakve udžbenike dajemo našoj djeci – poručio je Cicović.

Cicović je naglasio da je za Srbe u Srbiji i u regionu i dijaspori od prvorazrednog značaja ekonomsko jačanje poboljšanje domografske slike, jer su brojne škole ostale sa jednim učenikom ili su zatvorene.

– Podrška Srbije, koja je ekonomski lider jugoistoka Evrope, moguće je, osim dosadašnjih modela pomoći, i direktnim ulaganjem u srpske porodice. Živeći u statusu građana drugog reda, kao na primjer u Federaciji BiH, mnoge srpske porodice nemaju nikog zaposlenog, pa im je pomoć jedini način istrajavanja na svom ognjištu. Drugi način mogao bi biti pomaganje da sami počnu svoj biznis. Naravno, i za jednu i za drugu mogućnost treba naći politički put – dijalogom sa političkim rukovodstvima zemalja u regionu – rekao je Cicović.

On je kao posebno važno za srpski narod u cjelini istakao njegovanje kulture sjećanja, jer će, kako je ukazao, narod koji pamti svoje slavne pretke i važne događaje iz svoje prošlosti imati i budućnost.

U skladu sa tim, Cicović je podsjetio da je dogovorom srpskog člana i predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Milorada Dodika i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića uspostavljen zajednički praznik – Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave – 15. septembar, koji je posebno značajan zbog istorije i očuvanja nacionalnog identiteta.

– Ovaj praznik je istovremeno, i sublimacija svih zadataka koja su pred nama na zaštiti i očuvanju srpskog jezika i pisma, poboljšanju demografske slike srpskog naroda, ekonomskom jačanju srpske zajednice i njegovanju kulture sjećanja na velike, značajne ljude našeg roda. Budućnost nam je izvjesna ako budemo poštovali svoju prošlost i znali da njene poruke razumjemo, primjenimo i u nasljeđe ostavimo onima koji će poslije nas doći – zaključio je Cicović.

Na sjednici se, izmeđi ostalih, obratio Emilo Labudović u ime Srba iz Crne Gore, dok je o položaju Srba u Hrvatskoj govorio Srđan Јeremić.

Foto: Glas Srpske

Izvor: SRNA

Prethodni članakKovačević: Ponašanje Džaferovića i Komšića – diplomatski šamar BiH
Naredni članakVišković: Nema privatizacije Šuma i Elektroprivrede