Međunarodna federacija za standarde proizvoda, globalna industrijska grupa, reguliše i dodeljuje oznake i kodove, a postoji proces odobravanja koji se odvija prije nego što proizvod dobije oznaku.
Da li ste se ikada zapitali zašto kruška ili paprika imaju posebnu naljepnicu? Ako ste pretpostavili da je jedina svrha skenera cijena na kasi u prodavnici, pogriješili ste, to je više od toga. Oznake proizvoda su važne za lanac snabdjevanja, od pakovanja i isporuke do isporuke i prodaje u prodavnici. Oni takođe mogu biti od pomoći potrošačima. Ali moraćete da znate kako da dešifrujete cifre da biste razumjeli šta brojevi znače, piše Huffpost.
Zašto proizvodi imaju ovo? Međunarodna federacija za standarde proizvoda, globalna industrijska grupa, reguliše i dodeljuje oznake i kodove. Postoji i proces odobravanja koji se odvija pre nego što proizvod dobije etiketu.
“Međunarodna federacija za standarde proizvodnje dodjeljuje oznake i kodove na osnovu kandidata koji ispunjavaju uslove i dobijaju dovoljnu podršku od različitih udruženja uzgajivača širom sveta“, objasnila je Briana Šejls, direktor marketinga u Stemilt Grovers, koja takođe radi u Komitetu za identifikaciju proizvoda za Međunarodna federacija za sveže proizvode. Ove oznake su način za identifikaciju proizvoda, praćenje inventara i mogu razlikovati raznolikost kao i zemlju porekla.
“Naljepnice se koriste na svim vrstama voća i povrća u svrhu identifikacije“, rekao je Džef Salhenberg, menadžer kategorije proizvoda i program za Nev Seasons Market.
“Oni su korisni u različitim tačkama u lancu snabdevanja”.
Kako ovo pomaže otpremnicima i pakerima? “Pomaže nam da isporučimo pravi proizvod kupcu i da se uverimo da su oni opremljeni da ga dobiju kroz svoje zalihe i sisteme prodaje“, rekao je Šejls.
Ako nešto krene naopako ili postoji opoziv, ove oznake olakšavaju praćenje tikve ili krompira.
“Porijeklo i šifra serije su alati za bezbednost hrane koji omogućavaju prodavcima da pronađu proizvode uključene u određenu seriju ili pošiljku u slučaju povlačenja“, rekla je Eni Majers, vlasnica Miers Produce, regionalne kompanije za transport u vlasništvu žena. Kako etikete pomažu prodavnicama? Kada kamioni voća i povrća stignu u prodavnicu, etikete pružaju informacije o sorti, cijeni i mestu porijekla.
“Oni pomažu blagajnicima i samouslužnim kasama da precizno identifikuju artikle prema broju etikete dodeljenom određenom voću ili povrću“, objasnio je Salhenberg. Uzmite, na primjer, jabuke. Prodavnica može imati mnogo vrsta crvenih jabuka za prodaju. Neuvježbanom oku može biti teško uočiti razliku (naročito između organskog i konvencionalnog), ali brojevi će pomoći. Oni su važni za identifikaciju vrsta i sorti proizvoda i pomažu u prodaji voća i povrća po pravoj ceni“, rekao je Šales.
Kako možete reći da li je organski ili konvencionalni? Da li ste spremni da dešifrujete etiketu proizvoda na avokadu i mangu? Broj cifara nije slučajan; daju vam predstavu o tome kako je uzgajan.
“PLU-ovi (povećanja cijena) su četiri ili pet cifara“, rekao je Salchenberg.
“Četvorocifreni PLU znači da se proizvod uzgaja konvencionalno, a petocifreni PLU koji počinje brojem 9 predstavlja sertifikovani organski proizvod. Brojevi se koriste globalno. Dakle, bez obzira gde se nalazite u svijetu, možete razumjeti šta šifra znači. ‘Dakle, 4011 je svuda žuta kavendiška banana’“, rekao je Salhenberg.
Petocifreni kodovi koji počinju brojem 8 nekada su bili rezervisani za GMO proizvode, koji su genetski modifikovani, ali nikada nisu korišćeni u maloprodaji jer je mali broj uzgajivača izabrao da dobrovoljno označi GMO proizvode.
“Početni broj 8 sada nema veze sa vrstom voća i povrća“, rekao je Šales.
Zašto svi proizvodi nemaju etiketu? Postoje okolnosti u kojima komad voća može biti bez etikete. Da li će neki predmet biti primljen zavisi od toga gdje je i kako je upakovan.
“Voće i povrće se može pakovati na terenu ili pakovati u proizvodnom pogonu”, rekao je Šales.
“U Stemiltu postavljamo PLU oznaku na liniju za pakovanje odmah nakon što prođe kroz mašinu za dimenzionisanje i sortiranje koja koristi slike za elektronski određivanje i sortiranje voća na osnovu njegovog kvaliteta.“
Proizvodi upakovani u kese ili kutije neće imati etiketu jer se prodaju drugačije i obično imaju svoj bar kod.
Veličina proizvoda takođe utiče na to da li proizvod dobija svoj PLU.
“Uglavnom veliki proizvodi sa debelom kožom poput patlidžana i slatkog krompira, ali čak i delikatni proizvodi poput paradajza, dobijaju etiketu kad god se prodaju pojedinačno, a ne pakuju se u vreću, kutiju ili drugi kontejner“, rekao je Majers.
Ako ste primjetili da voće ima etikete češće od povrća, u pravu ste.
“PLU oznake se češće nalaze na voću nego na povrću ili začinskom bilju. Ponekad etiketa ide na omot, često uz začinsko bilje. Cilantro, na primjer, ima PLU kod kao identifikator za naplatu namirnica, ali je pričvršćen za ceo paket jer etiketa se neće zalijepiti za paket”, rekao je Šejls.
Foto: Pixabay
Izvor: Nezavisne