Potpredsjednik Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske /ANURS/ Vaskrsija Janjić rekao je da se na teritoriji Srpske nalazi veliki broj ležišta mineralnih sirovina i da je danas više nego ikad potrebno racionalno gazdovati mineralnim bogatstvom jer ti resursi predstavljaju osnovu industrijske proizvodnje.
“Utvrđeno je da Republika Srpska ima 19 vrsta metaličnih i oko 37 nemetaličnih mineralnih sirovina. Teritorija Srpske ima veliki potencijal pitkih, termalnih i termomineralnih podzemnih voda”, naglasio je Janjić, otvarajući u Banjaluci okrugli sto o temi “Strategija upravljanja mineralnim resursima i njihovo korišćenje”.
On je rekao da geološka istraživanja u Republici Srpskoj treba da budu planska i razvojna jer se rezerve mineralnih sirovina iscrpljuju, što zahtijeva povećanu brigu.
“Potrebno je usaglasiti upravljanje i korišćenje mineralnim sirovinama i zakonsku regulativu u oblasti koncesija kako bi se postiglo realno i održiva eksploatacija u skladu sa zahtjevima zaštite životne sredine i prostornog planiranja”, smatra Janjić.
Akademik Neđo Đurić rekao je da mineralni resursi treba da predstavljaju dobru osnovu za razvoj Republike Srpske i da je potrebno potpuno prekinuti sa izdavanjem koncesija i eksploatacijom koja nije u skladu sa propisima.
On je podsjetio da su mineralni resursi BiH u bivšoj Jugoslaviji učestvovali sa oko 60 odsto u industrijskoj proizvodnji.
Dekan Rudarskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci Vladimir Malbašić rekao je da bi u narednom periodu trebalo usvojiti strategiju upravljanja mineralnim resursima i njihovo korišćenje u Republici Srpskoj jer bi to sa više aspekata dovelo do racionalizacije.
“Racionalizacija podrazumijeva strategiju i plan klasifikacija mineralnih resursa kojima raspolažemo, prioritete za izdavanje koncesija i korišćenje”, pojasnio je Malbašić.
On je dodao da bi se u strategiji mogao napraviti plan kako da se ujednači privredni razvoj svih regija u pogledu korišćenja mineralnih sirovina.
Foto: rtrs.tv
Izvor: SRNA