Četa Atomsko-biološko-hemijske odbrane u Oružanim snagama BiH nema kapacitete za dezinfekciju unutrašnjih prostora, jer nema adekvatnu opremu i u tim slučajevima se oslanjaju na sanitetske timove koji imaju prenosne prskalice, rekao je izvor Srne blizak Oružanim snagama BiH.

Kada je riječ o dezinfekciji spoljnih prostora, ova četa ima dvije operativne cisterne “TAM 150”, koje imaju opremu, dok je treća cisterna na popravci u Tuzli.

Izvor Srne je naveo da je dužina crijeva ovih cisterni samo 10 do 15 metara.

Govoreći o zaštitnoj opremi, izvor Srne je naveo da ABHO ima samo opremu koju je naslijedila od ЈNA i istekli su joj svi rokovi, ali se može koristiti.

Prema njegovim riječima, od nove opreme za zaštitu nisu dobili ništa osim jednokratnih medicinskih maski, a od emulzija za dezinfekciju nemaju ništa.

– U Oružanim snagama BiH koriste dezinfekciono sredstvo ‘izosan’ koji je na bazi hlora, ali nije poznat njegov učinak u borbi protiv virusa, jer se uglavnom koristi za dezinfekciju bazena, dok u ABHO četi nemaju ni ‘izosan’ – naglašava izvor Srne.

On je dodao da su pripadanici ove čete obučeni, te da bi ih u slučaju angažovanja trebalo preraspodjeliti, a a ostale pozvati da se vrate sa godišnjeg odmora.

Izvor Srne je naveo da su pripadnici čete ABHO ranije imali obuke u Kruševcu i dva puta godišnje sa Merilendom, ali na njihovim sredstvima, kojih nema u Oružanim snagama BiH.

Postavlja se pitanje da li članovi Predsjedništva BiH Željko Komšić i Šefik Džaferović uopšte znaju u kakvom su stanju Oružane snage BiH, a posebno četa ABHO i kojom opremom raspolažu s obzirom na njihove tvrdnje da jedinica ABHO Oružanih snaga BiH posao dezinfekcije zdravstvenih ustanova može obaviti, kako kažu, “bolje i efikasnije od ruskih stručnjaka”, te da nema potrebe da oni dolaze u BiH. 

Foto: business-magazine.ba

Izvor: SRNA

Prethodni članakPotrebno pojačati kontrolu primjene mjera (FOTO)
Naredni članakSRBIJA: Vulin uputio prijedlog za ukidanje vanrednog stanja