Još jednim maršom „Stazama egzodusa“ obilježena je 25. godišnjica od progona Srba sa područja Vozuće, doline rijeke Krivaje i južnog dijela Ozrena. U porti crkve Svetog Đorđa u naselju Stog, na području opštine Zavidovići, služen je parastos za sve nastradale na vozućkom ratištu.
I ove godine su učesnici marša, koji su zbog pandemije virusa korona učestvovali u manjem broju, prepješačili stazu dugu 22 kilometra. Od mjesta Tumare na Ozrenu, pa sve do mjesta Stog. Prije četvrt vijeka srpski narod sa prostora Vozuće istim putem je bježao od neprijateljskih snaga. Miladin Stojanović je protjeran iz rodnog kraja, ali se prije tri godine vratio sa suprugom i sinom.
-Iz Beograda sam došao ovdje u svoj rodni kraj, pošto su mi ovdje sahranjeni otac, majka, djed i pradjed, tako da sam se vratio iz razloga jer nisam htio da ostavim grobove svojih najmilijih – izjavio je Miladin Stojanović.
Vozućani su masovno stradali od 10. do 24. septembra 1995. godine kada je spaljeno 30 srpskih sela, protjerano sa vjekovnih ognjišta 1920 porodica sa 7680 članova. Ubijeno je 459 boraca Vojske Republike Srpske i civila, dok se za 130 još uvijek traga. Već dvije i po decenije posmrtne ostatke svog oca traži Radenko Stanković, koji iz Beograda svake godine dolazi da oda dužnu poštu nastradalima. Njegov otac Branko je kaže imao 72 godine. Bez obzira što godine prolaze ne gubi nadu.
-U potrazi smo i dan danas. Od početka DNK su uzeli svi koji su trebali da uzu i koji su rekli da treba da je uzmu. Banjaluka ga nema, Doboj ga nema i Tuzla ga nema. U kontaktu sam sa nekim ljudima počesto, ali nema ga pa nema – rekao je Radenko Stanković.
U mjestu Stog pronađena je masovna grobnica sa 21 tijelom, Od kojih je 17 bilo obezglavljeno. Ni nakon 25 godina za svirepo stradanje i zločine počinjene nad Srbima niko nije odgovarao.
-Od presude Rasimu Deliću načelniku štaba tzv. ARBiH više nijedna presuda nije donesena. U toku je suđenje Sakibu Mahmuljinu komandantu Trećeg korpusa tzv. ARBiH. Trebalo je biti nastavljeno 2. ili 3. septembra, ali kako mi imamo informaciju nije nastavljeno. Još uvijek niko nije osuđen za ono što je počinjeno na borcima i civilima sa ovih prostora – izjavio je Zoran Blagojević, bivši komandant Četvrte ozrenske lake pješadijske brigade.
Najveći broj Vozućana spas nakon progona našao je u Doboju.
-Grad Doboj je zajedno sa g. Zoranom Blagojevićem u proteklom periodu i svih ovih godina davao značaj i podršku i Udruženju, ali naravno i ovom datumu, kako bi oteli od zaborava sve ono što su ovi ljudi pretrpjeli i žrtvu koji su dali, a to ćemo raditi i u narednom periodu – rekao je Boris Jerinić, gradonačelnik Doboja.
Osim u Doboju krov nad glavom našli su i u Stanarima. Najviše su se naselili u mjestima Dragalovci i Osredak.
-To su naši sugrađani, odnosno građani koji daju veliki doprinos u našim sredinama, a ne zaboravljaju svoj zavičaj. Danas smo ovdje sa njima kao jedna porodica, a to tako i treba da obilježimo četvrt vijeka od stradanja Srba iz doline Krivaje – izjavio je Dušan Panić, načelnik opštine Stanari.
Parastos ispred Spomen-krsta u porti crkve Svetog Đorđa u naselju Stog služio je mitropolit dabrobosanski Hrizostom, koji je poručio da je Vozuća simbol stradanja srpskog naroda u otadžbinskom ratu.
Foto: rtvdoboj.org
Izvor: RTV Doboj